Farklılaştırılmış öğretim uygulamasının 7. sınıf öğrencilerinin matematik öğrenme yaklaşımları ve akademik başarılarına etkisi
The effect of differentiated learning practica on the mathematics learning approaches and academic success of 7th grade students
- Tez No: 835580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırma, matematik dersinde farklılaştırılmış öğretim uygulamasının 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve matematik öğrenme yaklaşımlarına etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Kartal ilçesinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 41 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubunda 20 öğrenci, kontrol grubunda 21 öğrenci ile araştırma yürütülmüştür. Araştırmada deney grubunda 10 hafta boyunca farklılaştırılmış öğretime uygun ders tasarımları gerçekleştirilirken kontrol grubunda matematik öğretim programının önerdiği yapıya uygun ders tasarımları gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri akademik başarı testi ve matematik öğrenme yaklaşımları ölçeğiyle elde edilmiştir. Nicel veriler deneysel işlem öncesi (öntest) ve sonrasında (sontest) deney ve kontrol gruplarından ayrı ayrı elde edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri kovaryans analizi (ANCOVA) ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of differentiated teaching practice in mathematics lessons on 7th grade students' academic achievement and mathematics learning approaches. The study group of the research, which was carried out in a quasi-experimental design with pretest-posttest control group, consists of 41 seventh grade students studying at a state secondary school in Kartal district of Istanbul. The research was conducted with 20 students in the experimental group and 21 students in the control group. In the research, lesson designs suitable for differentiated instruction were carried out for 10 weeks in the experimental group, while lesson designs were carried out in accordance with the structure suggested by the mathematics curriculum in the control group. The data of the research were obtained with the academic achievement test and the scale of mathematics learning approaches. Quantitative data were obtained separately from the experimental and control groups before (pretest) and after the experimental procedure (posttest). The quantitative data of the study were analyzed by analysis of covariance (ANCOVA).