İlkokul üç, dört ve beşinci sınıf öğrencilerinin bağımlılık eğilimleri ile anne-babalarınnın tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining relationship between dependence tendency of the student that study in third, fourth and fifth classes at primary school and the attitude of their parents
- Tez No: 145195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABİDE GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Bağımlılık eğilimi ile anne-baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi bu araştırmanın amacım oluşturmuştur. Bu amaç doğrultusunda bağımlılık eğilimi ile anne-baba tutumlan arasında, sosyo-ekonomik düzeye, cinsiyete, yaşa, anne-baba mesleğine, anne-baba eğitim düzeyine, öğrencilerin okul öncesi eğitim alıp almama durumuna göre ilişki bulunup bulunmadığı araştırılmıştır. Arastana 2003 yılında Ankara İli Kalecik İlçesinde 3 İlköğretim okulundaki üç, dört ve beşinci sınıfa devam eden 401 öğrenci üzerinde yapılmıştır. öğrencilerin bağımlılık eğilimlerini ölçmek için Uluğtekin tarafından uyarlanan“Bağımlılık Eğilimi Ölçeği”anne-babalarm tutumlarım belirlemek amacıyla Polat'ın“Ana-baba Tutum Ölçeği”öğrenci ve ailesine ilişkin bilgileri belirlemek için de“Kişisel Bilgi Formu”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri SPSS 11,5 ( The Statistical Packet for The Social Sciences ), Excel ve Statistica Paket programları ile yapılmıştır. Öğrencilerin bağımlılık eğilimleri yaş, sınıf, cinsiyet, okul öncesi eğitim alma, sosyo-ekonomik düzey, ailelerin eğitim düzeyleri ve annelerin çalışma durumlarına göre farklılık göstermemektedir. Anne-babalarm tutumlan öğrencilerin sınıf ve yaşlarına göre farklılık göstermemekte, cinsiyet, okul öncesi eğitim alma durumu, ailenin aylık geliri, anne babanın eğitim düzeyine göre ise farklılık göstermektedir. Anne ve baba tutumlan öğrencilerin bağımlılık eğilimlerinin anlamlı bir yordayıcısıdır. Öğrencilerin bağımlılık eğilimleri arttıkça, anne ve babaların otoriter tutum sergiledikleri görülmektedir. Bununla birlikte etki düzeylerinin orta düzeyde olduğu ya da çok yüksek olmadığı tespit edilmiştir. Çocukların sağlıklı ve bağımsız bir kişilik geliştirmeleri için anne babaların ve eğitimcilerin çocuklara karşı11 demokratik tutum sergilemeleri gerekmektedir. Demokratik tutum sergileyerek çocukların bağımsız davranışlarını desteklemeleri gerekir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The aim of this study is to examine the relationship between dependency and parents' attitude towards their children In accordance with this aim whether there is a relationship between dependency and parents' attitude towards children was investigated. In doing so, socio-economic level, age, sex, parents' occupation and education and childrens' preschool education were taken into consideration. The research was administered over 401 students who were in the third, fourth and fifth years respectively, in Kalecik ( town of Ankara ) in 2003. m order to measure childrens' dependency“The Dependency Indination Scale”adapted by Uluğtekin, to identify parents' attitudes“Parents' Attitude Scale”prepared by Polat, and to collect information about students and their parents“Personal Information Form”were adminestered. The analyses of the data was done through SPSS 11,5, Excel and Statistica Packet Programme. There were differences in students' dependency with respect to age, sex, childs' preschool education, socio-economic level, parents' education and mother's occupation. Parents' attitudes do not vary in accordance with age and class; yet they vary in accordance with child's preschool education, parents' income, education and sex. As the students' dependency increases, so as the parents' authoritative attitudes. Parents and educationalists should be democratic in order to help children to develop a strong and independent personality. They ought to be democratic in their attitudes and this way they should support their childrens' independent behaviours.