Doğrusal programlama yöntemiyle optimum ürün karması probleminin modellenmesi ve kozmetik üretiminde bir uygulama
Modeling the optimum product mix problem with linear programming method and an application in cosmetic industry
- Tez No: 835629
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBKAT KAÇTIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Artan rekabet koşulları ve hızla gelişen teknoloji, tüketicilere sunulan ürün çeşitliliğini hem birçok markanın benzer ürünler sunmasına hem de farklı işletmelerin geniş ürün yelpazeleri sunmasına yol açmıştır. Bu durum, işletmelerin ürün üretimini ve sunumunu planlama stratejilerini öngörüye dayandırmaktan çok daha bilimsel ve hesaplamalı yöntemlere yöneltmiştir. Son zamanlarda, işletmelerin karar alma süreçlerinde matematiksel modeller ve karar verme yöntemlerinden yararlanma eğilimi artmıştır. Bu çalışmada da endüstriyel bir bağlamda, ürün karması optimizasyonunu gerçekleştirmek için lineer programlama yönteminin kullanılması incelenmiştir. Bu çalışmada olarak optimal ürün karması problemi modellemesi yapılmış ve ardından bu model çözümlenmiştir. Lindo yazılımı kullanılarak modelin çözümü elde edilmiş ve maksimum kar elde etmek için gereken aylık ürün üretim miktarları hesaplanmıştır. Bu çalışma kapsamında kullanılan veriler, krem, cilt bakım ürünleri, duş jeli gibi hijyen ürünlerini üreten bir kozmetik firmasından sağlanmıştır. Bu yöntemler sayesinde işletme, ürün portföyünü optimize ederek rekabet avantajı elde etme ve karlılığı artırma hedefine yönelik daha bilinçli kararlar alabilmektedir.
Özet (Çeviri)
With an increasingly competitive environment and developing technology, the product range offered to consumers has grown dramatically, with many brands offering the same products and the number of product types produced by different businesses within their bodies. In this case, the strategies that businesses will use in product production and customer presentation have shifted away from foresight and toward scientific methods. The majority of recent business decisions have relied on mathematical models and decision-making methods. The use of the linear programming method to achieve product mix optimization in the industry has been investigated in this study. The optimum product mix problem was first modeled in the study, and then the model was solved. The model was examined in Lindo, and the monthly product production quantities required to maximize profit were calculated. The study's data came from a cosmetic company that makes hygiene products like creams, skin care products, and shower gels.