Diyarbakır ili Merkez ilçeye bağlı köylerdeki süt sığırcılığının yapısı
The Structure of dairy cattle production at the villages of the main district of Diyarbakır province
  1. Tez No: 83564
  2. Yazar: MUHİTTİN TUTKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. METİN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DİYARBAKIR İLİ MERKEZ İLÇEYE BAĞLI KÖYLERDEKİ SÜT SIĞIRCILIĞININ YAPISI Muhittin TUTKUN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni AnabiMm Dalı Danışman: Prof. Dr. S. Metin YENER 1998, Sayfa: 52 Jüri : Prof. Dr. S. Metin YENER Prof. Dr. Naci TÜZEMEN Prof. Dr. Numan AKMAN Araştırma Diyarbakır iline bağlı merkez köylerinde yürütülmüş olup, araştırmada bölgedeki mevcut süt sığırcılığının genel yapısının ortaya çıkartılması amaçlanmıştır. Araştırmanın materyalini toplam 171 işletme ve bu işletmelerde yetiştirilen 813 baş sağmal inek oluşturmuştur. Ayrıca farklı yaş gurubu ve cinsiyette 1860 baş sığır genel değerlendirme çerçevesinde incelenmiştir. Yapılan anketlerin değerlendirilmesinde, incelenen işletmelerin %47*sinin 1-5 BBHB' ne, %29'unun 6-10 BBHB' ne ve %24'ünün ise 11 ve daha fazla BBHB' ne sahip büyük işletmelerden olduğu saptanmıştır. Merkez ilçeye bağh köylerde toplam işlenebilir arazi varlığının %1.17'sinin yem bitkileri üretimi için kullanılmakta olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Diyarbakır ili, süt sığırcılığının yapısı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc Thesis THE STRUCTURE OF DAIRY CATTLE PRODUCTION AT THE VILLAGES OF THE MAIN DISTRICT OF DİYARBAKIR PROVINCE Muhittin TUTKUN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. S. Metin YENER 1998, Page: 52 Jury : Prof. Dr. S. Metin YENER Prof. Dr. Naci TÜZEMEN Prof. Dr. INuman AKMAN This research was carried out at the villages of the main district of Diyarbakır proviencc. The aim of the investigation was to find out the general structure of dairy cattle production in the region. The material of the research consisted of 171 farms and 813 milking cows that arc raised in these farms. In addition, 1860 cattle of all ages and both sexes were investigated within the framework of general evaluation. According to the findings in the research, the distribution of farms by size in LU were described as follows : small farms of 1-5 LU 47 %, medium size farms of 6-10 LU 29 %, and larger farms having 1 1 or more LU, 24%. İt was found that of the total cultivated land area at the villages of the main district 1.17% was used for the production of forage crops. Key words : Diyarbakır province, the structure, dairy cattle production