Farklı sürelerde düşük sıcaklıklara maruz kalan sismik izolasyonlu bir yapının deprem etkisi altındaki davranışı
Response of a seismically isolated structure exposed to various low temperatures and exposure times
- Tez No: 835686
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı düşük dış ortam sıcaklıklarına farklı etkime sürelerinde maruz bırakılmış kurşun çekirdekli kauçuk izolatörlü (KÇKİ) bir yapının davranışını incelemektir. Bu amaçla başka bir çalışma kapsamında gerçekleştirilen büyük boyutlu bir KÇKİ'e ait test sonuçları kullanılmıştır. Testler 0ºC,-10ºC ve -20ºC sıcaklıklarında 3, 6, 24 saat bekletilerek, %50, %100 ve %134 kayma birim şekil değiştirmesi ve 0.5 Hz yükleme hızında dinamik olarak deplasman kontrollü döngüsel hareketler uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında ise farklı durumlar için yürütülen bu testlerden elde edilen KÇKİ mekanik özellikleri analitik modellere aktarılmış ve tipik bir köprü modeli ile zaman tanım alanında doğrusal olmayan (ZTADO) dinamik analizler yürütülmüş ve maksimum izolatör deplasmanı, maksimum izolatör kuvveti ve maksimum ivmeler hesaplanmıştır. İzolatör mekanik özelliklerinde meydana gelen değişimlerin bu yapısal tepkilerde de kayda değer değişimlere yol açtığı gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar çeşitli yönetmeliklerinin öngördüğü katsayılar kullanılarak gerçekleştirilen sınır analizleri sonuçlarıyla karşılaştırılmış ve izolatör tepkilerini belirlemek için gerçekleştirilen sınır analizlerinin ne derece başarılı olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the behavior of seismically isolated structure with lead rubber bearings (LRB) exposed to different low ambient temperatures and different exposure times. For this purpose, the results of dynamically tested large-size LRB, performed within the scope of another study, were used. The tests were performed at 0ºC, -10ºC and -20ºC temperatures at 3, 6, 24 hours exposure times. The amplitude of the motion during the tests were 50%, 100% and 134% shear strains and subjected with a frequency of 0.5 Hz. Within the scope of this study, the mechanical properties of the LRB obtained from these tests carried out for different situations were transferred to analytical models, and nonlinear time history analyzes were carried out with a typical bridge model, and maximum isolator displacement, maximum isolator force and maximum accelerations were calculated. It has been observed that the changes in the isolator mechanical properties also lead to significant changes in these structural responses. The results obtained were compared with the results of bounding analyses using the property modification factors stipulated by various codes, and the success of the bounding analyses to determine the isolator responses was examined.