Göçün güvenlikleştirilmesi: Türkiye ve Tayland
The securitization of migration: Türkiye and Thailand
- Tez No: 835731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞUAY NİLHAN AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Göç, son yıllarda dünya gündemindeki en önemli meselelerden birisi olmuştur. Özünde yer değiştirmeyi barındıran göç, bireyleri, toplumları ve devletleri doğrudan etkileyen çok boyutlu bir olgudur. Bununla birlikte göç, özellikle son yıllarda insani yönünün yanı sıra güvenlikle ilişkilendirilen bir konu haline gelmiştir. Soğuk Savaş'ın son dönemlerinden itibaren devlet odaklı geleneksel güvenlik anlayışının yerini bireyleri ve toplumları kapsayan yeni güvenlik anlayışına bırakmasıyla göç konusu da bu çerçevede ele alınmaya başlanmıştır. Dolayısıyla bu çalışmada göç konusu, Kopenhag Okulu'nun ortaya koyduğu yaklaşımlardan birisi olan güvenlikleştirme ile açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, kitlesel göçler bakımından tecrübeli olan Türkiye ve Tayland ülkelerindeki göç tarihi ve göç yönetimi ele alınmış ve her iki ülkede göçün nasıl ve ne şekilde güvenlikleştirildiği üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonucu itibariyle, hem Türkiye hem de Tayland'da göçün genellikle ulusal güvenlik ve sınır güvenliği bağlamında güvenlikleştirildiği anlaşılmıştır. Ancak her iki ülkede sınır komşularından yoğun ve kitlesel göçlerin yaşanması benzerlik gösterse diğer konularda göçün güvenlikleştirilmesi iki ülke açısından bazı noktalarda farklılık göstermiştir. Bununla beraber, göçün güvenlikleştirilmesi sürecinde Türkiye ve Tayland'daki siyasi partilerin genel olarak farklı taraflarda yer aldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Migration has been one of the most significant issues on the global agenda in recent years. Migration, involving displacement at its core, is a multidimensional phenomenon that has direct implications for individuals, societies, and states. Furthermore, especially in recent years, migration has become an issue associated with security as well as its humanitarian aspect. Since the last periods of the Cold War, when the state-oriented traditional security approach was replaced by a new security approach focusing on individuals and societies, the issue of migration began to be addressed within this new framework. Therefore, this study seeks to explain the issue of migration using securitization, one of the approaches put forward by the Copenhagen School. In line with the study's objectives, the history of migration and migration management in Türkiye and Thailand, both of which have experienced significant mass migration, is discussed with a particular emphasis on how and in what way migration is securitized in both countries. Based on the study's findings, migration in both Türkiye and Thailand is predominantly securitized in the context of national security and border security. However, despite the similarities in intense and mass migrations from neighboring borders in both countries, the securitization of migration differs in certain aspects. In addition, it has been observed that political parties in Türkiye and Thailand generally align with different stances on the securitization of migration.