The unbearable heaviness of nonbeing: The path from crisis of meaning to meaningfulness during bereavement
Varolmamanın dayanılmaz ağırlığı: Yas döneminde anlam krizinden anlam oluşturmaya giden sürecin incelenmesi
- Tez No: 835784
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BOZO
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu doktora tezinin temel amacı, anlam kavramını özellikle kayıp ve yas bağlamında kapsamlı bir şekilde incelemektir. Bu amaçla, iki ayrı çalışma yürütülmüştür. İlk çalışmada, anlam, anlam krizi ve anlam kaynakları kavramlarını ölçmek amacıyla tasarlanmış olan Anlam Kaynakları ve Hayatın Anlamı Ölçeği'nin Türkçe adaptasyonunun yapılması amaçlanmıştır. Çalışma örneklemini 2172 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmanın bulguları, bu ölçeğin Türkçe adaptasyonunun güvenilir ve geçerli olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, ölçeğin içerik ve faktör analizi sonuçlarına dayanarak Anlam Kaynakları Kart Tekniği'nin de Türkçe adaptasyonu geliştirilmiştir. İkinci çalışma, yas sürecinde anlam oluşturma süreçlerinin incelenmesine odaklanmıştır. Bu amaçla, mevcut alanyazındaki modeller ile varoluşçuluk teorileri birleştirilerek yeni bir model oluşturulmuştur. Bu araştırmanın örneklemini, son iki yıl içinde sevdiklerini kaybetmiş 333 kişi oluşturmuştur. Önerilen modeli test etmek amacıyla yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, uygulanan birkaç model değişikliğinin ardından, son modelin yeterli uyum sergilediğini göstermiştir. Bu modele göre, anlam krizinin stresi; stresin de anlam oluşturma süreçlerini (amaçlı ruminasyon, girici ruminasyon, duygusal dışavurum, belirsizliğe tahammül) anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Ruminasyon değişkenlerinin durumsal anlamın negatif yordayıcıları, duygusal dışavurum ve belirsizliğe tahammül değişkenlerinin ise pozitif yordayıcıları olduğu görülmüştür. Son olarak, ölüm kaygısının, durumsal anlam ile genel anlam arasında anlamlı bir aracı değişken olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu tezin sonuçları, mevcut alanyazın bağlamında tartışılmış; güçlü yönleri, sınırlılıkları ve klinik açıdan önemi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this dissertation was to comprehensively investigate the concept of meaning, particularly within the context of loss and bereavement. To this purpose, two separate studies were undertaken. The first study aimed to adapt the Sources of Meaning and Meaning in Life Questionnaire designed to measure meaningfulness, crisis of meaning and sources of meaning. The study sample comprised 2172 participants. The results indicated that the adapted measure had good reliability and validity. Additionally, based on the content and factor analysis results of the questionnaire, an adaptation of the Sources of Meaning Card Method was developed. The second study focused on examining the processes of meaning-making during bereavement. To this end, a model was constructed by integrating existing models in the literature with novel concepts derived from existential theories. The study included 333 bereaved individuals. To test the proposed model, structural equation modeling was employed. The findings revealed that, following several model modifications, the model exhibited a sufficient fit. According to this model, crisis of meaning significantly predicted distress, which, in turn, significantly predicted meaning-making processing variables (deliberate rumination, intrusive rumination, emotional expression, uncertainty tolerance). While rumination variables emerged as significant negative predictors, emotional expression and uncertainty tolerance were identified as significant positive predictors of situational meaning. Furthermore, death anxiety was found to be a significant mediator between situational meaning and global meaning. The results of this dissertation were discussed in light of the existing literature, and its strengths, limitations and clinical implications were presented.