The impact of strategic planning on employee performance in public and private sector in Libya: A comparison study between two telecommunication companies
Lıbya'dakı kamu ve özel sektörde stratejik planlamanın çalışan performansına etkisi: İki telekomünikasyon şirketi arasında bir karşılaştırma çalışması
- Tez No: 952396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Libya'daki kamu ve özel sektörlerde stratejik planlamanın çalışan performansı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla, Trablus'ta faaliyet gösteren iki telekomünikasyon şirketi—kamuya ait Libya Telecommunications and Technology Company (LTT) ve özel sektör firması Giga—arasında karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirmiştir. Araştırma, betimsel ve kesitsel bir tasarım ile Ocak-Mart 2025 tarihleri arasında üç ay süreyle yürütülmüştür. Pratik sınırlılıklar nedeniyle kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen 316 çalışana Google Forms üzerinden anket uygulanmıştır. Veriler, doğrusal regresyon ve varyans analizi (ANOVA) gibi çeşitli istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışmanın temel odağı, stratejik planlamanın alt boyutları olan hazırlık, uygulama ve değerlendirme süreçlerinin çalışan performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Elde edilen bulgular, stratejik planlamanın çalışan performansı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı fakat sınırlı düzeyde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Özellikle“hazırlık”boyutunun çalışan performansı değişkenliği üzerinde %19 oranında anlamlı bir etkisi bulunmuştur (p = 0.012). Diğer stratejik planlama boyutları ise yalnızca %3.2 oranında bir etki yaratmıştır (p = 0.011). Bu sonuçlar, stratejik planlamanın erken aşamalarındaki faaliyetlerin çalışan performansını artırmadaki etkisini doğrulamaktadır. Çalışmada ayrıca yaş, eğitim durumu, deneyim yılı, çalışma sektörü ve gelir düzeyi gibi demografik faktörlerin stratejik planlamaya ve bu planlamanın etkisine yönelik algılar üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Ancak yapılan analizler, bu kategoriler arasında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Bu doğrultuda, H₄ ile H₂₃ arasındaki tüm hipotezler reddedilmiş; stratejik planlama ile çalışan performansı arasındaki ilişkinin bireysel ya da kurumsal profil fark etmeksizin tutarlı olduğu sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma stratejik planlamanın, özellikle hazırlık aşamasının, çalışan performansını artırmada anlamlı bir rol oynadığını göstermektedir. Bununla birlikte, genel etki büyüklüğünün orta düzeyde kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Through a comparative analysis of two telecommunications firms in Tripoli: Libya Telecommunications and Technology Company (LTT), which operates as a public company, and Giga, a private sector company, this study examined the effect of strategic planning on employee performance in the Libyan public and private sectors. The research used a descriptive cross-sectional design and was conducted over three months, from January to March 2025. A survey of 316 employees via Google Forms questionnaires formulated on convenience sampling basis due to practical consideration has been adopted. Data analysis was carried out using various statistical methods, including linear regression and analysis of variance (ANOVA). The study mainly focused on how the sub-dimensions of strategic planning—namely, preparation, implementation, and evaluation—affect employee performance. The results showed that strategic planning had a statistically significant but, to an extent, modest positive effect on employee performance. In particular, the“preparation”dimension had 19% variance of performance outcomes (p = 0.012), while the remaining strategic planning dimension accounted only for 3.2% variance (p = 0.011). These findings confirm the enhanced influence of planning activities during the early stages on empoyee performance. The study further attempted to examine whether demographic factors such as age, education level, years of experience, sector of work, and income would influence perceptions of strategic planning and its impact; however, the analysis failed to show any significant differences between these categories. All proposed hypotheses (H₄ to H₂₃) were rejected , indicating that the strategic planning-performance relationship is constant irrespective of individual or organizational profile. The study, therefore, concludes that strategic planning, especially during the preparatory phase, has a significant impact on improving employee performance, although the overall effect size of strategic planning on employee performance remained moderate.