Taşınmaz kültür varlıklarının korunmasında izlenen yöntem, politika ve uygulamaların incelenmesi: Didim örneği
Examination of the method, policy, and practices in the conservation of immovable cultural assets: Didim example
- Tez No: 835818
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET KURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Archeology, Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Estetik, bilimsel, tarihsel ve kültürel birçok değere sahip olan kültür varlıklarını zamanla farklılaşan koşullarla antropojen, doğal veya çevresel unsurlar nedeniyle zarar gördüğü veya yok olduğu bilinmektedir. Bu araştırmada Aydın ili Didim ilçesinde yok olma tehdidi ile karşılaşan tescilli kültür yapılarının incelenmesi, iyileştirme çalışmalarına tabi tutulan yapıların imar planlarının paylaşılması, ilçe sınırlarında henüz mevcut yapıların gelecek jenerasyonlara aktarım açısından farkındalık yaratılması ve sürdürülebilir korunmaya katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Bu amaca binaen kültür varlıkları ve kültürel miras kavramları ele alınmakta, kültür varlıklarını koruma kapsamında uluslararası ve ulusal yasal çerçeve aktarılmakta, korunan kültür varlıkları paylaşılmaktadır. Didim ilçesi kent dokusu, tarihsel, arkeolojik ve mimari nitelikler bakımından incelenmekte ardından taşınmaz kültür varlıklarının korunmasında izlenen yöntemlere yer verilmektedir. Bu noktada izlenen politikalar Osmanlı imparatorluğundan günümüze dek geçen süreç için ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that cultural assets, which have many values such as aesthetic, scientific, historical and cultural, are damaged or destroyed due to anthropogenic, natural or environmental factors with differentiating conditions over time. In this research, it is aimed to examine the registered cultural buildings that face the threat of extinction in Didim district of Aydın province, to share of the buildings subjected to improvement works, to raise awareness in terms of transferring the existing buildings to future generations and to contribute to sustainable conservation. For this purpose, the concepts of cultural assets and cultural heritage are discussed, the international and national legal framework within the scope of protecting cultural assets is conveyed, and protected cultural assets are shared. The urban fabric of Didim district is examined in terms of historical, archaeological, and architectural qualities, and then the methods followed in the protection of immovable cultural assets are included. The policies followed at this point are specified for the process from the Ottoman Empire to the present day.