İzmir kenti Konak-Alsansak kıyı kesimi peyzaj planlaması üzerine bir araştırma
A Study about Konak-Alsancak waterfront landscape planning in İzmir
  1. Tez No: 83584
  2. Yazar: SİMTAÇ YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM PERÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi İZMİR KENTİ KONAK-ALSANCAK KIYI KESİMİ PEYZAJ PLANLAMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Simtaç YÜCEL Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Halim Perçin 1999, Sayfa: 76 Jüri : Prof.Dr. Halim Perçin Prof.Dr.Mükerrem Arslan Doç.Dr.E.Vecdi Küçükerbaş Bu çalışmada, kıyıların yeniden yapılanmasının ilkeleri ve kıyı tasarım ilkeleri belirlenmiş, dünyadan çeşitli kıyı yeniden yapılanma çalışmalarına örnekler verilmiştir. Kıyı ile ilgili kanun ve yönetmelikler incelenmiş, yapılması gerekli değişiklikler irdelenmiştir. İzmir kenti Konak-Alsancak kıyı kesimi araştırma alanı olarak seçilmiştir. Tasarım alanının ve yakın çevresinin genel özellikleri ve tasarımda etkili olabilecek çevresel ve ekolojik değerler belirlenmiştir. Konak-Alsancak kıyı kesiminin yeniden yapılanmasının amaçları ve tasarım kararları irdelenmiş, kent sorunlarına getireceği çözümler belirlenmiştir. Dolgu alanın doğal ve ekolojik dengelere vereceği zararlar üzerinde durulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sahil bandı, Liman, Kıyı alanları, İzmir, Ekoloji, Marina.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A STUDY ABOUT KONAK-ALSANCAK WATERFRONT LANDSCAPE PLANNING IN İZMİR Simtaç YÜCEL Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr. Halim Perçin 1999, Page: 76 Jury : Prof.Dr. Halim Perçin Prof.Dr.Mükerrem Arslan Assoc. Prof.Dr.E.Vecdi Küçükerbaş In this work, the issues and design principals of waterfront redevelopment were determined and different examples of waterfront redevelopment projects from the world were given. Laws and regulations about coastal areas were examined and changes that were necessary were determined. The study area was Konak-Alsancak waterfront in İzmir. General characteristics of design area and nearby places, all envorimental and echological values that could be important for design were determined. The purposes of redevelopment of Konak-Alsancak Waterfront and design principals were investigated and solutions for urban problems were determined. The damages that would be caused on the envorimental and echological values because of the landfill were given. KEY WORDS: Waterfront, Port, Coastal areas, İzmir, Echology, Marine