Immigrant organizations and boundaries of political participation: the case of Turkey origin immigrant associations in Germany
Göçmen örgütlenmeleri ve siyasi katılımın sınırları: Almanya'da Türkiye kökenli göçmen dernekleri örneği
  1. Tez No: 481522
  2. Yazar: ASLIHAN ÇOBAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AYATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 356
Özet
Bu doktora tezi Almanya'da Türkiye kökenli göçmenler tarafından kurulmuş iki farklı grup göçmen örgütlenmesinin iki farklı göçmen siyasal katılım kavrayışını irdelemek amacını taşımaktadır. Bu iki farklı örgütlenme, dini göçmen dernekleri ve seküler göçmen dernekleridir. Bu tez iki farklı grup göçmen derneğini, etkinlikleri, amaçları; karar alma süreçleri ve örgütsel yapıları; siyasal katılım, demokrasi ve entegrasyon anlayışları olmak üzere üç ana başlık altında karşılaştırmalı olarak analiz etmektedir. Bu çalışma için veriler dokuz farklı göçmen derneğinin yöneticisi ya da aktif yönetim kurulu üyeleri ile toplamda kırk dört tane derinlemesine mülakat yoluyla toplanmıştır. Görüşmelerin bir kısmı Köln, bir kısmı ise Bielefeld şehirlerinde olmak üzere 2012- 2013 yıllarında tamamlanmıştır. Görüşmelerin bulguları, iki farklı toplumsal sermayeyle ilişkilendirilebilecek iki göçmen dernek grubunun var olduğunu ortaya koymuştur; bunlar köprü kuran sosyal sermaye ve birleştirici sosyal sermayedir. Tez aynı zamanda ilgili yazında köprü kuran sosyal sermayeyi taşıyan ve yaygınlaştıran organizasyonlara pek az odaklanıldığını göstermektedir. Bu nedenle, göçmenlerin Avrupa'daki siyasi katılımı ile ilgili mevcut teorik yaklaşımlar eleştirel olarak incelenmiştir. Bulgulara dayanarak, bu tez göçmen gruplar arasında belirtilen ikili farklılığın, göçmen topluluğun refahı ve Almanya'daki sosyal uyumun üzerinde bazı olumsuz etkileri olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to explore different comprehensions of immigrants' political participation and/or integration adopted by two distinct groups of organizations founded by Turkey origin immigrants in Germany, namely religious immigrant organizations and secular immigrant organizations. To that end, the unique political practices of migrant organizations are comparatively analyzed with reference to their activities, objectives, decision making processes, organizational structures, and conceptions on political participation, democracy and integration. The data were collected through thirthy six in-depth interviews with the executive or active board members of nine different migrant associations. The interviews were conducted in Cologne and Bielefeld within the years 2012-2013. The findings of the interviews reveal that the two groups of immigrant associations could be associated with two different social capitals, namely bonding social capital and bridging social capital. The dissertation also shows that in the relevant literature, there is little focus on the organizations which disseminate and carry bridging social capital. Thus, existing theoretical approaches on the immigrants' political participation in Europe is critically evaluated. Based on the findings, this dissertation argues that the mentioned bilateral differentiation among immigrant groups has some negative effects on the well-being of the immigrant community and on the social harmony in Germany.