Common language needs of EFL learners across disciplines and levels of education
Farklı disiplin ve öğretim kademelerindeki İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin ortak dil ihtiyaçları
- Tez No: 835861
- Danışmanlar: PROF. DR. HOSSEIN FARHADY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Özel Amaçlı İngilizcenin (ÖAİ) ortaya çıkışından bu yana, ÖAİ araştırma ve uygulamalarında birçok tartışmalı konu olmuştur. ÖAİ dersi tasarımı bu konulardan biridir ve konuyla ilgili literatürde iki bakış açısı hâkim olmuştur: dar açılı ve geniş açılı perspektifler. İlki, belli bir disipline özgü içeriğe sahip bir grup öğrenci için ÖAİ derslerinin tasarlanmasını ifade ederken, ikincisi, ortak ihtiyaçları olan çeşitli disiplinlerden öğrenciler için bir ÖAİ kursunun tasarlanmasını savunur (Baştürkmen, 2003). Farklı dil varyasyonlarında ortak çekirdek dilin varlığını savunan Ortak Dil Hipotezi de ÖAİ ders tasarımı tartışmalarının bir parçası olmuştur. Geniş açılı perspektifin savunucuları, farklı akademik disiplinler arasında ortak bir çekirdek dil olduğunu ve bu nedenle ÖAİ eğitiminde önceliğin buna verilmesi gerektiğini iddia etmektedirler (Farhady vd., 2018). Bu konularla yakından ilişkili olarak ÖAİ ve Genel Amaçlı İngilizce (GAİ) arasındaki ilişki de ÖAİ araştırmalarında tartışma konusu olmuştur. Bazı araştırmacılar ikisi arasında net bir çizgi çizerken, diğerleri benzerliklerine odaklanmış (Karimkhanliu, 2005; Popescu, 2010) ve GAİ ile ÖAİ arasındaki ortak çekirdek dilin varlığı üzerinde durmuşlardır (e Haq vd., 2012). Son olarak, ÖAİ dersleri için bir GAİ seviyesi eşiğinin gerekliliği konusunda iki karşıt görüş bulunmaktadır ve bu tartışma da ÖAİ ders tasarımından ve ortak çekirdek dil konularından bağımsız değildir. Bazı araştırmacılar, öğrencilerin ÖAİ'nin öğretiminden önce bir GAİ seviyesi eşiğine ihtiyaç duyduklarını düşünürken, diğerleri öğrencilerin bir ÖAİ seviyesi eşiğine ihtiyaç duymadan bu dersleri doğrudan öğrenmeye başlayabileceklerini savunmaktadırlar. Bu çalışma ÖAİ alanındaki bu çekişmeli konuları ele almıştır. Daha spesifik olarak belirtmek gerekirse, bu çalışma şu konular üzerinde durmuştur: üç öğretim aşaması olan lise, hazırlık ve ÖAİ programlarının ortak ve farklı İngiliz Dili Eğitimi (İDE) hedeflerini analiz etmiştir. Doküman analizi aracılığıyla, bu üç öğretim aşamasında bulunan ortak İDE hedefler kümesi ve bunun yanı sıra, her öğretim aşamasına özgü olan hedefler belirlenmiştir. Bu çalışma ayrıca, Teknoloji, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler olmak üzere 3 farklı makro disiplinden öğrencilerin kapsamlı bir ortak Akademik Amaçlı İngilizce (AAİ) ve farklı alanlardan çalışanların ortak Mesleki Amaçlı İngilizce (MAİ) ihtiyaç analizini gerçekleştirmiştir. Veri toplamak amacıyla, lisans öğrencilerine uygulanmak üzere bir anket geliştirilmiştir. Bunun yanı sıra, ÖAİ öğretmenleri ve çalışanlardan veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşmeler ve grafik çıkarım görevleri kullanılmıştır. İhtiyaç analizi bulguları, farklı disiplinlerden öğrencilerin bir takım ortak AAİ ihtiyaçlarının ve farklı iş alanlarındaki çalışanların da bir takım ortak MAİ ihtiyaçlarının olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bulgular, geniş açılı perspektifle uyum göstermektedir. Ayrıca, ortak ÖAİ ihtiyaç analizinin sonuçları, farklı İDE seviyelerinin hedef analizlerinin bulgularıyla birleştirilmiş ve ÖAİ ile GAİ arasında ortak çekirdek dil saptanmış ve bu ortak çekirdek dilin GAİ'nin ilk seviyesi olan liselerde öğretilmesi önerilmiştir. Ayrıca analizlere dayalı olarak birbirini takip eden İDE seviyelerinin hedefleri için hiyerarşik bir piramit önerilmiştir. Son olarak, bu analizler ÖAİ derslerinden önce bir GAİ seviye eşiğine ihtiyaç olduğunu göstermiştir, bu da ÖAİ öğrencileri, öğretmenleri ve çalışanlar tarafından desteklenen bir öneridir.
Özet (Çeviri)
English for Specific Purposes (ESP) research and practices have been the subject of several controversial issues. One of these issues is ESP course design, which has been approached from two perspectives: narrow-angled and wide-angled. The former refers to designing ESP courses for a group of learners with highly discipline-specific content, while the latter advocates for ESP courses for learners from various disciplines with common needs (Basturkmen, 2003). The Common Language Hypothesis is also part of the ESP course design debates, which argues that there is a common core language across different academic disciplines that should be prioritized in ESP instruction (Farhady et al.,2018). Closely related to these issues, the relationship between ESP and EGP has also been a matter of discussion in ESP research. While some researchers drew a clear line between the two, others focused on the similarities (Karimkhanliu, 2005; Popescu, 2010) and discussed the common core language between English for General Purposes (EGP) and ESP (e Haq, Shah, Bilal, and Qasim, 2012). Lastly, there are two opposing views regarding the need for an EGP level threshold for ESP classes, which is not independent of ESP course design and common core language. Thus, the present study addressed these controversial issues in ESP. More specifically, it analyzed the common and different ELT objectives across three instructional levels: high schools, preparatory programs, and ESP programs. A common set of ELT objectives across these three instructional levels was identified through document analysis. Additionally, the exclusive objectives for each level were also determined. This study also conducted a comprehensive common EAP needs analysis of learners from three different macro disciplines, Technology, Physical Sciences, and Social Sciences, and EOP needs of professionals working in different fields. A questionnaire was developed to administer to undergraduate students, and data was collected through semi-structured interviews and graphic elicitation tasks from the ESP teachers and employees. The needs analysis findings revealed a set of common EAP needs of students from different disciplines and a set of common EOP needs of employees from different fields, which showed congruence with the wide-angled perspective. Furthermore, the common ESP needs analysis results were incorporated with the findings of different ELT level objective analyses, and the common core language between ESP and EGP was identified, which was suggested to be taught at the first level of EGP instruction. Based on the analyses, a hierarchical pyramid for the objectives of the following successive ELT levels was suggested. These analyses also showed a need for an EGP level threshold before the ESP classes, which was supported by ESP learners, teachers, and employees.