Anonim şirketlerde hamiline yazılı pay senetlerinin devri
Transfer of bearer share certificates
  1. Tez No: 835938
  2. Yazar: BAHADIR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Mali Eylem Görev Gücü (FATF), dünyada kara paranın aklanmasının ve terör finansmanın önlenmesi amacıyla mensubu olduğu ülkelere bir dizi tavsiyeler vermektedir. Bu tavsiyelerden biri de tüzel kişiliklerde şeffaflığın oluşturulması amacıyla hamiline yazılı pay senetlerinin ihracı ve tedavülüne ilişkindir. Türkiye de bu tavsiyelere uygulama amacıyla 7262 sayılı Kanun ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda önemli değişiklikler yapmıştır. Yapılan değişiklikle beraber hamiline yazılı pay senetlerinin çıkarılma aşamasında şirket yönetim kuruluna, tedavül sürecinde ise devralan kişi bakımından bildirim yükümlülüğü öngörülmüştür. Bildirim yükümlülüğüne uyulmamasının sonucu ise hukuki ve idari yaptırımlara bağlanmıştır. Yapılan bu düzenlemeyle beraber anonim şirketlerin anonimlik özelliğinin büyük ölçüde zedelendiği, hamiline yazılı pay senetleri ile nama yazılı pay senetleri arasındaki ayrımın güçleştiği; hamiline yazılı pay senetlerinin kayıtları idari makamlarca tutulan nama yazılı senetlere benzediği değerlendirilmektedir. Ayrıca getirilen bildirim şartına uyulmasına yönelik getirilen idari ve hukuki yaptırımların uygulamada uygulanabilirliği tartışmalı olmakla beraber, Türk hukukuna pek çok noktada aykırılıklar teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Financial Action Task Force (FATF) provides a series of recommendations to its member countries to prevent money laundering and terrorist financing in the world. One of these recommendations is related to the issuance and circulation of bearer share certificates to create transparency in legal entities. In order to implement these recommendations, Turkey has made significant amendments to the Turkish Commercial Code No. 6102 with Law No. 7262. With this amendment, the obligation to notify the company's board of directors during the issuance of bearer share certificates and the transferee during the circulation process has been stipulated. Failure to comply with the notification obligation is subject to legal and administrative sanctions. With this regulation, it is assessed that the anonymity of joint stock companies has been damaged to a great extent, the distinction between bearer share certificates and registered share certificates has become difficult, and bearer share certificates are similar to registered share certificates whose records are kept by administrative authorities. In addition, the applicability of the administrative and legal sanctions imposed for compliance with the notification requirement is controversial in practice, and they constitute contradictions with Turkish law at many points.