Bir dönemin psikolojik tahlili: Yıldırım Bayezid ve döneminin psikotarih yaklaşımıyla değerlendirilmesi
A psychological assessment of an era: Yildirim Bayezid and the evaluation of the period by psychohi̇story approach
- Tez No: 835945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDDIK ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Tarih ile psikoloji disiplinlerinin kesişimi ve iki yönlü bir analiz yöntemi olan psikotarih, Türkiye'de henüz yaygınlık kazanmaya başlayan bâkir bir araştırma sahasıdır. Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan itibaren, Yıldırım Bayezid devrinin sonuna kadar olan Osmanlı Devleti kuruluş dönemi de bu alanın bünyesinde ele alınması gereken konulardandır. Nitekim Osmanlıların erken yükseliş ve çöküşünün Yıldırım Bayezid döneminde gerçekleşmesinin sebeplerini psikotarih yaklaşımı ile açıklamak mümkündür. Çalışmada ilk olarak Yıldırım Bayezid dönemine kadar olan Osmanlı kuruluş dönemi psikotarih yaklaşımı ile incelenecektir. Böylelikle esas araştırma konusu olan Yıldırım Bayezid Han ve onun dönemindeki olayların psikolojik tahlili için gerekli altyapı oluşturulacaktır. Hayatı savaşlar ve çeşitli mücadelelerle geçen Yıldırım Bayezid ve onun dönemindeki olayların psikolojik yönü hakkında henüz hiçbir eser kaleme alınmamıştır. Bu sebeple Bayezid'in biyografisi yaşadığı ve tanık olduğu olaylar; psikolojik unsurlar, kalıtsal ve çevresel etkenler ile birlikte incelenecektir. Daha sonra Yıldırım Bayezid'in psikolojisini etkileyen faktörlerin; devlet yönetimi, siyasi ve diplomatik kararlar, askeri organizasyonlar vd. üzerindeki etkileri ortaya koyulacaktır.
Özet (Çeviri)
Psychohistory, which is the intersection of history and psychology disciplines and a two-way analysis method, is a virgin research field that has just begun to gain popularity in Turkey. The foundation period of the Ottoman Empire from the foundation of the Ottoman Empire until the end of the Yildirim Bayezid period is one of the subjects that should be addressed within this field. As a matter of fact, it is possible to explain the reasons for the early rise and fall of the Ottomans during the reign of Yıldırım Bayezid with a psychohistorical approach. In this study, firstly, the Ottoman foundation period until the Yildirim Bayezid period will be examined with the psychohistory approach. In this way, the necessary infrastructure will be created for the psychological analysis of Yildirim Bayezid Khan and the events of his period, which is the main research subject. No work has yet been written on the psychological aspects of Yildirim Bayezid and the events of his period, which was characterized by wars and various struggles. For this reason, Bayezid's biography will be examined together with the events he experienced and witnessed, psychological elements, hereditary and environmental factors. Afterwards, the factors affecting the psychology of Yildirim Bayezid will be analyzed and their effects on state administration, political and diplomatic decisions, military organizations, etc. will be revealed.