Dergi tasarımında boşluk kullanımı
The use of space in magazine design
- Tez No: 835946
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN AKENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sayfa tasarımı üzerinde boşluk, çoğu zaman tasarım alanının zemin renginin beyaz olmasından dolayı göze görünmeyebilir ve tasarıma kattığı anlam görmezden gelinebilmektedir. Grafik tasarım tarihine baktığımızda, boşluğun etkili bir şekilde kullanıldığı birçok dönem ve tasarıma kattığı ifade çarpıcı bir gerçeği ortaya koymaktadır ki, boşluk sayfa düzenlemesinde etkili kullanıldığında çok güçlü bir tasarım elemanına dönüşebilmektedir. Boşluk tasarımda kullanılan elemanlar arasındaki bütünlüğü sağlamada ve çok eleman kullanımından kaynaklanan karmaşa ve görsel algılamadaki gecikmeyi önlemede en önemli etkendir. Boşluk ayrıca, tasarımda tasarlanmışlık ve üzerinde düşünülmüşlük etkisi yaratır. Tasarım eğitimi olmayan bir kişi için sayfa üzerindeki her boşluk doldurulması gereken alanlar olarak görülürken, tasarım eğitimi almış bir kişi için bu boşluklar etkili biçimde kullanılmış birer tasarım elemanı olarak kendini gösterir. Bu çalışmada tasarım elemanı olarak boşluk kullanımı ve önemi üzerinde durularak örnekler verilerek bu konuda mevcut olan farklı bakış açısı literatüre bir üretim unsuru katılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The space on the page design may not be visible to the eye most of the time due to the white background color of the design area and the meaning it adds to the design may be ignored. When we look at the history of graphic design, many periods in which space is used effectively and the expression it adds to design reveals a striking fact that space can turn into a very powerful design element when used effectively in page editing. The gap is the most important factor in ensuring the integrity between the elements used in the design and preventing the confusion and Deceleration in visual perception caused by the use of multiple elements. Space also creates the effect of being designed and thought out in the design. For a person without design education, each space on the page is seen as fields that need to be filled in, while for a person with design education, these spaces manifest themselves as effectively used design elements. In this study, by focusing on the use of space as a design element and its importance, examples will be given and it will be tried to add a production element to the literature from a different point of view available on this subject.