Hava yolu işletmelerindeki kabin ekiplerinin beslenme durum ve alışkanlıkları: İstanbul örneği
Nutritional status and habits of cabin crew in airline enterprises: Istanbul example
- Tez No: 835947
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MENEKŞE CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı İstanbul ilinde hava yolu işletmelerinde görev yapan kabin personelinin beslenme durumları ve alışkanlıklarının tespit edilmesidir. Çalışma İstanbul' da havayolu işletmelerinde çalışan 473 gönüllü birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler anket formları aracılığıyla çevrim içi ortamda yer alan Google Forms uygulaması ile toplanmıştır. Anket formu aracılığıyla katılımcıların demografik bilgileri, beslenme alışkanlıkları, gıda tercihi alışkanlıkları ve dengeli beslenmeyle ilgili veriler elde edilmiştir. Bu veriler istatistik paket programı (Spss 29.0.10) kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında elde edilen bulgularda beslenme durumları ve alışkanlıkları ile ilgili katılımcıların çoğunlukla (%80,3) öğün atladıkları görülmektedir. Öğünler arasında ise en çok sabah (%25,4) ve öğle öğününü (%52,4) atladıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğün atlama sebebi olarak ise fırsat/zaman olmaması ve zayıflama isteğinin olması belirtilmektedir. Katılımcıların öğün aralarında en çok meyve, bisküvi ve çikolata gibi işlenmiş gıdaları tercih ettikleri ulaşılan sonuçlar arasındadır. En çok tükettikleri yemek çeşitleri arasında sebze ve et yemekleri olduğu görülmektedir. Tahıl grubu yiyeceklerin ise daha az tercih edildiği belirtilmektedir. Çay ve kahve tüketiminin (%29,4) tüketimi oldukça fazla olduğu anlaşılmaktadır. Fast Food tüketiminin haftada 3-5 kez (%52,2) oranında olduğu tespit edilmiştir. Fast food tarzı yiyeceklerin zaman kazanmak için tercih edildiği görülmektedir (%68,7). Vakitsizlik nedeniyle büyük oranda hızlı tüketim gerçekleştirilmektedir (%57,7). Çalışma koşulları nedeniyle sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıklarının olmadığı anlaşılmaktadır. Uçuş sırasında su tüketiminin ön planda olduğu ve bununla birlikte çay ve kahve tüketiminin de olduğu anlaşılmaktadır. Ayrıca çay ve kahvenin sıvı kaybını arttırıcı özelliğinden dolayı bunun mesleki açıdan sorun oluşturacağı düşünülmektedir. Aynı zamanda uçuş sırasında özellikle en çok sandviç tercih edildiği görülmektedir. Bunun yanı sıra sıcak yemek tüketiminin de ön planda olduğu anlaşılmaktadır. Uçuş sırasında maruz kalınan kozmik radyasyon sebebiyle günlük hayatta yoğurt tüketimi büyük bir önem taşımaktadır. Yoğurt tüketim alışkanlıklarına bakıldığında ise %50,3 oranında ve haftada 1 kez tüketildiği görülmektedir. Hava yolu işletmelerinde çalışan kabin personelinin de iş veriminin artması açısından önemlidir. Bu sebeple dikkatin uzun süre korunabilmesi için enerji bakımından yeterli olacak şekilde beslenmeleri sağlanmalıdır. Bununla birlikte hava yolu şirketleri kabin ekibi görevlilerine beslenme ile ilgili hizmet içi eğitimler Vermesi ve yapılan denetimler ile devamlılığının sağlanması önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the nutritional status and habits of cabin crew working in airline companies in Istanbul. The study was conducted on 473 volunteers working in airline companies in Istanbul. Data was collected through survey forms using the online Google Forms application. Data on participants' demographic information, eating habits, food preference habits and balanced nutrition were obtained through the survey form. These data were analyzed using the statistical package program (Spss 29.0.10). In the findings obtained within the scope of the study, it is seen that the participants mostly (80.3%) skip meals regarding their nutritional status and habits. Among the meals, it was concluded that they mostly skipped morning (25.4%) and lunch (52.4%). Lack of opportunity/time and the desire to lose weight are stated as the reasons for skipping meals. Among the results obtained, participants mostly preferred processed foods such as fruit, biscuits and chocolate between meals. It seems that the types of food they consume most include vegetable and meat dishes. It is stated that grain group foods are less preferred. It is understood that the consumption of tea and coffee (29.4%) is quite high. It has been determined that Fast Food consumption is 3-5 times a week (52.2%). It seems that fast food is preferred to save time (68.7%). Due to lack of time, a large proportion of rapid consumption is carried out (57.7%). It is understood that they do not have healthy and balanced eating habits due to working conditions. It is understood that water consumption is at the forefront during the flight, as well as tea and coffee consumption. In addition, it is thought that this will cause a professional problem due to the properties of tea and coffee that increase fluid loss. At the same time, it seems that sandwiches are the most preferred choice during the flight. In addition, it is understood that hot food consumption is also at the forefront. Yoghurt consumption is of great importance in daily life due to the cosmic radiation exposed during flights. When looking at yoghurt consumption habits, it is seen that 50.3% of yoghurt is consumed once a week. It is also important to increase the work efficiency of cabin personnel working in airline companies. For this reason, in order to maintain attention for a long time, they must be fed with sufficient energy. In addition, it will be important for airline companies to provide in-service training on nutrition to cabin crew members and to ensure its continuity through inspections.