Türkiye'de kadın girişimciliği ve AB fonlarında mali yardımlar
Women entrepreneurship in Turkey and fiscal support in EU funds
- Tez No: 835949
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEDEF AKGÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Avrupa Birliği'nin kuruluşundan itibaren amacı, üye ülkeler arasındaki ekonomik farklılıkları azaltmak ve aday ülkelerin uyumunu sağlamak için mali yardımlar sunmaktır. Türkiye de 1999'da Helsinki Zirvesi ile aday ülke olarak bu yardımlardan yararlanmaya başlamıştır. Genişleme stratejisi, AB'nin odak noktalarından biridir ve bu stratejinin temel taşlarından biri de AB fonlarıdır. Bu fonlar, aday ülkelerin ekonomik gelişimine katkıda bulunmanın yanı sıra tam üyelik sürecine uyumu da hedeflemektedir. Avrupa Birliği toplumsal cinsiyet eşitliği ve ekonomik büyüme açısından kadın girişimciliğinin önemine dikkat çekmektedir. Bu amaçla üye ve aday ülkelerin yararlandığı AB fonlarında, kadın girişimciliği ve istihdam konuları önemli rol oynamakta ve AB fonları kadın girişimciliğini desteklemek amacıyla çeşitli projelere kaynak sağlamaktadır. Bu projeler, kadın girişimcilerin iş kurma, eğitim alma, işletme geliştirme ve pazar erişimini artırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, AB'nin genişleme sürecinde oluşturduğu fon mekanizmasının Türkiye'deki kadın girişimciliği ve istihdamla ilgili yönlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'deki kadın girişimcilerinin AB mali yardımlarından ne ölçüde faydalandığını araştıracak günümüze kadar gerçekleştirilen önemli projelere ve programlara odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Since its establishment, the aim of the European Union has been to provide financial assistance to reduce economic disparities between member states and to ensure the harmonisation of candidate countries. Turkey started to benefit from this aid as a candidate country with the Helsinki Summit in 1999. Enlargement strategy is one of the focal points of the EU and one of the cornerstones of this strategy is EU funds. These funds aim to contribute to the economic development of candidate countries as well as harmonisation with the full membership process. The European Union emphasises the importance of women entrepreneurship in terms of gender equality and economic growth. For this purpose, women entrepreneurship and employment issues play an important role in EU funds that member and candidate countries benefit from and EU funds offer various projects to support women entrepreneurship. These projects aim to increase women entrepreneurs' business start-up, training, enterprise development and market access. This study aims to examine the aspects of the funding mechanism established by the EU in the enlargement process in relation to women entrepreneurship and employment in Turkey. The study will focus on key projects and programs implemented to date that will investigate the extent to which women entrepreneurs in Turkey have benefited from EU financial assistance.