İnsan haklarının evrenselliği ve kültürel görecelik
Universality of human rights and cultural relativism
- Tez No: 835957
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN EKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
İnsan hakları, bir düşünce olarak ortaya çıktığı ve hukukun bir alanı haline geldiği dönemden beri belirli bir yeknesak uygulamaya tabi olabilmiş değildir. Bu durumun önüne geçebilmek için gerek kuramsal gerekse kurumsal boyutlarda tartışmalar gerçekleştirilmiştir. İnsan hakları hukuku çerçevesinde gerçekleştirilen ve yeknesak bir uygulama kazandırma amacıyla ortaya çıkan evrensellik ilkesi, insan hakları hukukunun temel taşlarından birisi haline gelmiştir. Evrensellik ilkesi, insan haklarının hukuk içerisinde kurumsal bir yer edinmesi ile paralel olarak kurumsallaşmıştır. Evrensellik ilkesi, insan hakları hukukunun temel taşlarından biri olmakla birlikte evrensellik ilkesini eleştiren görüşler de mevcuttur. Evrensellik ilkesine karşı olarak ortaya çıkan kültürel görecelik düşüncesi, aynı zamanda evrensellik ilkesinin eleştirisini oluşturmaktadır. Kültürel görecelik düşüncesi ve evrensellik ilkesi arasında yaşanan çatışma etkisini insan hakları metinlerinde göstermektedir. Bu çatışma insan hakları açısından incelemeyi gerektirmektedir. İnsan hakları, hukukun kapsamı son derece geniş bir alanına karşılık geldiğinden kültürel görecelik ve evrensellik ilkesinin incelenmesi aynı zamanda insan hakları hukukunun gelişimine katkı sağlayabilmek amacı taşımaktadır. Nitekim ana konusu insan olan insan hakları, teorik ve pratik çatışmalara maruz kaldıkça bu çatışmadan en çok etkilenenler yine insanlar olmaktadır. Bu çalışmada, evrensellik ilkesinin ve kültürel görecelik düşüncesinin öncelikle dayandığı teorik temelleri, ardında da hukuk metinlerine pratik düzeydeki yansımaları incelenerek sürmekte olan çatışmanın ortadan kaldırılabilmesi için bir uzlaşı sağlanabilmesinin mümkün olup olmadığının irdelenmiştir. Bu kapsamda, günümüz şartlarında kültürel görecelik ve evrensellik ilkesinin hizmet ettiği amaçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Since the time when human rights emerged as an idea and became an area of law, it has not been subject to a certain uniform asslication. In order to prevent this situation, discussions were held in both theoretical and institutional dimensions. The principle of universality, which was realized within the framework of human rights law and emerged with the aim of gaining a uniform asslication, has become one of the cornerstones of human rights law. The principle of universality has been institutionalized in parallel with the institutionalization of human rights within the law. Although the principle of universality is one of the cornerstones of human rights law, there are also opinions that criticize the principle of universality. The idea of cultural relativism, which emerged against the principle of universality, also constitutes a critique of the principle of universality. The conflict between the idea of cultural relativism and the principle of universality shows its effect in human rights texts. This conflict requires an examination in terms of human rights. Since human rights correspond to an extremely wide area of law, examining the principle of cultural relativism and universality also aims to contribute to the development of human rights law. As a matter of fact, as human rights, the main subject of which is human, are exposed to theoretical and practical conflicts, people are the people who are most affected by this conflict. In this study, the necessity to examine whether it is possible to reach a consensus in order to eliminate the ongoing conflict by examining the theoretical foundations of the principle of universality and the thought of cultural relativism, and then its practical reflections on legal texts were examined. In this context, the aims served by the principle of cultural relativity and universality in today's conditions were revealed.