Bipolar bozukluk tanılı hastaların sosyal destek ve aile işlevselliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of social support and family functions of patients with bipolar disorder
- Tez No: 836039
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL KELLECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma bipolar bozukluğu olan hastaların sosyal destek ve aile işlevselliklerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Tokat Dr. Cevdet Aykan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi polikliniklerine 15.03.2021-15.09.2021 tarihleri arasında başvuran ve bipolar bozukluk tanısı ile izlenen araştırmaya katılmayı kabul eden 111 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği”ve“Aile Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Veriler; tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız Örneklen t Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Post-Hoc Tukey HSD, Tamhane's T2, regresyon ve korelesyon testi ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted analytically and descriptively to determine the social support and family functioning of patients with bipolar disorder. The sample of the study of 111 patients who applied to the outpatient clinics of Tokat Dr. Cevdet Aykan Mental Health and Diseases Hospital between 15.03.2021 and 15.09.2021 and agreed to participate in the research, and who were diagnosed with bipolar disorder. The data of the study were collected by face-to-face interview method using the“Personal Information Form”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”and“Family Evaluation Scale”. SPSS 22.0 program was used to evaluate the data. The data were analyzed using descriptive statistics, Independent Samples t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Post-Hoc Tukey HSD, Tamhane's T2, regression analysis, and correlation test.