Rekabet Kurumunun yerinde inceleme yetkisi
The on-site inspection power of the Turkish Competition Authority
  1. Tez No: 836042
  2. Yazar: OLGU ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK YAŞAR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Çalışmada Rekabet Kurumunun yerinde inceleme yetkisi ele alınmıştır. Yerinde inceleme yetkisi, bir yandan Kurumun görevlerini yerine getirebilmesi bakımından vazgeçilmez nitelikte iken diğer yandan inceleme muhataplarının birçok temel hak ve hürriyetine müdahale teşkil etmektedir. Çalışmanın amacı, belirtilen iki husus arasında adil dengeyi gözeten bir hukuki rejimin tespit edilmesidir. Bu amaçla yerinde inceleme yapılmasının esasa ve usule ilişkin şartları ile yerinde incelemeler yapılırken riayet edilmesi gereken sınırlar ve güvenceler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the on-site inspection power of the Turkish Competition Authority. On the one hand, the on-site inspection power is indispensable for the Authority to fulfill its duties, on the other hand, it constitutes an interference with many fundamental rights and freedoms of the subjects of the inspection. The purpose of the study is to identify a legal regime that ensures equilibrium between these two concerns. To this end, this study sets out the substantive and procedural conditions for conducting on-site inspections, as well as the limits and safeguards to be observed during on-site inspections.