Kırsal kesimde ilköğretimde akran zorbalığına ilişkin öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Examination of teacher's opinion about peer bullyin in countryside on primary school
  1. Tez No: 836041
  2. Yazar: MELİKE ORDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Okullar, çocukların en çok etkileşimde bulunduğu ve sürekli iletişim halinde oldukları, yaşıtları ile bir arada bulundukları en büyük ortamdır. Bu yüzden zorbalık en çok okullarda görülmektedir. Bu durum kırsal bölgelerde de benzer şekillerde ortaya çıkmakla birlikte kırsal bölgelerin kendine has yapısından dolayı zorbalık görülme durumları, sebepleri, sonuçları ve zorbalığı ortaya çıkaran sebeplerin çeşitliliği farklılık gösterebilmektedir. Bu araştırmanın amacı, kırsal kesimde ilköğretim kademesinde akran zorbalığının durumunu öğretmen görüşleri ile belirlemektir. Akran zorbalığının kırsal kesimdeki durumu belirlenirken akran zorbalığının öğretmenlere göre tanımı, zorbaların ve kurbanların özellikleri, sınıf mevcudu ile ilişkisi ve zorbalığa yönelik çözüm önerileri incelenmiştir. Bu araştırma akran zorbalığının kırsal kesimdeki durumuna ilişkin kırsalda görev yapan öğretmen görüşlerine yer vermiş ve alan yazına bu yönü ile katkı sağlamıştır. Çalışma nitel betimsel desende ele alınmıştır. Bu çalışmada akran zorbalığı incelenirken kırsal kesimde ilköğretim kademesi ele alınarak araştırma özelleştirilmiştir. Kırsal kesim olarak Siirt ilinin Pervari ilçesi seçilmiştir. Çalışma grubunu Siirt ilinin Pervari ilçesi özelinde görev yapan 8 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma tek bir ilçedeki az sayıda öğretmeni örneklem olarak aldığından bu konuda sınırlılık göstermektedir. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Sınıf Öğretmenlerinin Akran Zorbalığına İlişkin Görüşleri Formu kullanılmıştır. Form, 6 demografik soru ve 9 açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Araştırma verileri içerik ve betimsel analiz yöntemleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırma sonuçları incelendiğinde kırsal kesimde akran zorbalığına az rastlanıldığı sonucu ortaya çıkmıştır. Özellikle kentsel kesimde de görev yapmış öğretmenler tarafından belirtilen cevaplara göre kentsel kesimle karşılaştırıldığında kırsal kesimde akran zorbalığına daha az rastlanıldığı vurgulanmıştır. Bu durumun nedenleri küçük bölgelerde aile, akraba ve komşuluk ilişkileri bulunan çocukların aynı okullara gitmesi, sıkı aile, akraba ve komşuluk ilişkilerinin okulda da devam etmesi olarak belirtilmiştir. Ayrıca kırsal bölgelerde akran zorbalığının ilkokullarda çoğunlukla fiziksel şiddet olarak kendini gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmada aile faktörünün çocuklarda zorbalık davranışının ortaya çıkmasında etkili olduğu, bunu çevre faktörü ve çocuğun karakter özelliklerinin izlediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most common place where peer bullying is experienced is schools where children come together and spend a long time together. Schools are the biggest environment where children interact the most and are in constant communication with their peers. Therefore bullying is mostly seen in schools. The aim of this research is to determine the situation of peer bullying in rural areas at primary school level with the opinions of teachers. In this study, while examining peer bullying, the research was customized by considering the primary education level in rural areas. In the study, the views of teachers in rural areas were discussed. Pervari district of Siirt province was chosen as the rural area. For this purpose, 8 classroom teachers working in Pervari district of Siirt province answered semi-structured interview questions. In order to collect data in the research, the Opinion Form of Classroom Teachers on Peer bullying developed by the researcher was used. The form consists of 6 demographic questions and 9 open-ended questions. In the study, the views of teachers working in primary education in rural areas about peer bullying, their definition of bullying, their views on the relationship with the class size, the situations of encountering peer bullying at their own level in rural areas, what they do when they encounter this situation, and the solution proposals were tried to be examined with the answers obtained as a result of the interviews with the teachers. The number of teachers was chosen in a limited number due to the detailed semi-structured interview form. The research is limited in this regard as it takes a small number of teachers in a single district as a sample. The results of the research revealed that peer bullying mostly manifests itself as physical violence in primary schools, the family factor is an important factor in the emergence of bullying behavior in children, followed by the environmental factor and the character characteristics of the child. In addition, the family factor came to the fore as the personal characteristics of children who show bullying behavior, and it was stated by most of the teachers who participated in the research that this behavior could develop in children who were exposed to violence and indifference in the family.