Rekabet Kurumu'nun inceleme ve araştırma usulü
Review and decision procedure of Competition Agency
- Tez No: 323334
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Piyasa ekonomisinin uygulama alanı bulduğu ekonomik sistemlerde serbest rekabet ortamı olmazsa olmaz bir şarttır. Piyasa ekonomisinin sağlıklı ve verimli bir şekilde işleyebilmesi, piyasada etkin rekabet ortamının tesisi ve bu rekabet etkin rekabet ortamının korunabilmesini sağlamak için rekabeti düzenleyen kuralların gerekliliği tartışılmazdır. Ülkemizde de 13 Aralık 1994'de 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun yürürlüğe girmiştir. Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un amacı, iktisadi etkinliği sağlamak, piyasadaki rekabeti engelleyen, bozan ve kısıtlayan anlaşma, karar ve uygulamalar ile piyasada hakim durumda olan teşebbüslerin bu güçlerini kötüye kullanmasını önlemek ve bunun için ihtiyaç duyulan düzenleme ve denetlemeleri yaparak piyasadaki etkin rekabet ortamını korumaktır. Bu sayılan amaçların yerine yerine getirilmesi için Rekabet Kanunu'nun yürürlüğe girmesinin ardından bir idari kurum olan Rekabet Kurumu oluşturulmuştur. Rekabet Kurumu; Rekabet Kurulu, Başkanlık, Ana Hizmet Birimleri, Yardımcı Hizmet Birimleri ve Danışma Birimlerinden oluşmaktadır. Rekabet Kurumu'nun en üst organı olan Rekabet Kurulu, rekabetin korunmasına yönelik tedbir ve düzenlemelerle, mevzuata aykırılık hallerinde nihai karar verme yetkisine sahip olan ve rekabet kanununun uygulayıcısı konumdaki organdır. Bu çalışmanın amacı da idari bir kurum olan Rekabet Kurumu'nun inceleme ve araştırmalarında uyguladığı idari usulün ilgili Danıştay kararları çerçevesinde ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Free competition is an indispensable condition of economic systems where market economy is practised. The need for rules regulating competition in order to function market economy efficiently, to establish and sustain an effective competition atmosphere is unquestionable. 4054 numbered Law on Protection of Competition was put into effect in our country on December 13, 1994. The purpose of the Law on Protection of Competition was to help maintain economic effectiveness, to preclude agreements, decisions and practices that prevent, restrict and ruin competition, to prevent dominant market powers from misusing their power and to maintain effective competition atmosphere in the market by performing necessary regulations and auditions for such purposes. In order to realize the aforementioned purposes, enactment of Competition Law was followed by establishment of Competition Agency, which was an administrative organization. Competition Agency is composed of Competition Board, Chairmanship, Main Service Units, Assisting Service Units and Consultation Units. Competition Board, the highest body of Competition Agency, is entitled to make the final decision in precautions and regulations to protect competition and in cases of breach of legislation and is the implementer body of competition law. Purpose of this study is to reveal under decisions of State Council the administrative procedure followed by Competition Agency in their review and inspections.