Okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcılığı destekleme davranışlarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of preschool teachers' creativity supporting behaviors according to different variables
  1. Tez No: 836047
  2. Yazar: ŞEYDANUR ÖZBEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA ŞENGİL AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin sınıf içerisindeki yaratıcılığı destekleme davranışlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Bu kapsamda kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılarak örnekleme ulaşılmıştır. Örneklemi Ağrı ilinde çalışan 223 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada Soh (2007) tarafından geliştirilen Akar (2014) tarafından Türkçeye çevrilen ve geçerlik güvenirlik çalışması yapılan indeks kullanılmıştır. 6'lı likert türünde 45 maddeden ve 9 alt boyuttan oluşan bu indeksten alınabilecek en yüksek puan 270 ve en düşük puan 45'tir. İndekste ters madde bulunmamaktadır. Alt boyutlarda en düşük Alpha katsayısı 0.68'dir. Tüm indeksin güvenirlik katsayısı ise .95 olarak hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ardından araştırmanın alt problemleri doğrultusunda istatistikler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine preschool teachers'creativity support behaviors in the classroom in terms of different variables. The research was conducted using the survey model, one of the quantitative research methods. In this context, the sample was reached using the easily accessible sampling method. The sampled consists of 223 preschool teachers working in Agrı province. The index, developed by Soh (2007) and translated into Turkish by Akar (2014) and whose validity and reliability studies were conducted, was used in the study. The highest score that can be obtained from this scale, which consists of 45 items and 9 sub-dimensions in 6-point Likert type, is 270 and the lowest score is 45. There are no reverse items in the scale. The lowest Alpha coefficient in sub-dimensions is 0.68. The reliability coefficient of the entire index was calculated as 95. The data obtained from the reseach were analyzed using the SPSS package program. Then, statistics were made in line with the sub-problems of the research.