Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu ve Almanya Sosyal Güvenlik Sistemi ile mukayesesi
Comparison of Social Security Instution in Turkey and Social Security System in Germany
  1. Tez No: 836071
  2. Yazar: ESRA FERAH AKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bireylerden topluma yayılan çeşitli risklere karşı bireylerin güvence sağlamak için kendisini ve ailesini sağlık, sosyal ve ekonomik açıdan koruma isteği sosyal güvenlik kavramını ortaya çıkarmıştır. Sosyal güvenlik sisteminin amacı çeşitli ve beklenmeyen tehlikeler karşısında iş kaybı, gelir kaybı, can kaybı sonucunda ya da sağlığını kaybeden bireylerin ve yakınlarının yaşamlarını sürdürebilmelerine yönelik bir dizi güvence veren önlem paketini hizmetlerine sunmaktır. Çalışmanın amacı Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun tanımından amacına, kurumsal yapılanmasının tarihsel gelişim içinde ele alınarak Almanya sosyal güvenlik sistemi ile mukayese edilerek, sosyal güvenlik sisteminde yer alan kalıplaşmış sorunları incelemek ve bu sorunlara tüm toplumu kapsayan rasyonel, anlaşılabilir öneriler getirmektir. Çalışmada sosyal güvenliğin tanımından tarihsel gelişime kadar olan süreç belirtilmiş, verilerle kurum ve kurumsal yapı incelenmiş son bölümde de dünyadan sosyal güvenlik sistemine ilişkin bazı örnekler verilerek Almanya- Türkiye karşılaştırması yapılarak sonuç bölümünde Türkiye'deki sistemin eksiklerine yönelik bazı çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The desire of individuals to protect themselves and their families in terms of health, social and economic aspects in order to provide security against various risks spreading from individuals to society has revealed the concept of social security. The aim of the social security system is to provide a series of measures to ensure the survival of individuals and their relatives who lost their jobs, loss of income, loss of life or health in the face of various and unexpected dangers. The aim of the study is to examine the stereotyped problems in the social security system in Turkey by comparing the definition of the Social Security Institution in Turkey to its purpose, its institutional structuring in its historical development and to bring rational and understandable suggestions covering the whole society to these problems. In the study, the process from the definition of social security to its historical development was stated, the institution and institutional structure were examined with the data, and in the last section, some examples of the social security system from the world were given and Germany-Turkey comparison was made and some solution suggestions were presented for the deficiencies of the system in Turkey.