Yoğun bakım ünitelerinde algılanan stresörler ölçeği: Türkçe geçerlik ve güvenilirliği
The perceived stressors in intensive care units scale: validity and reliability in Turkish
- Tez No: 836091
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL BÖLÜKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Laurent ve ark. (2021) tarafından geliştirilen, 'Yoğun Bakım Ünitelerinde Algılanan Stresörler Ölçeği'nin (Perceived Stressors in Intensive Care Units Scale) Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını yapmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma metodolojik tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 1 Temmuz 2022- 1 Nisan 2023 tarihleri arasında Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesindeki iki ilde yer alan dört devlet hastanesi ve iki eğitim araştırma hastanesinin erişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan ve çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 300 yoğun bakım hemşiresi oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Yoğun Bakım Ünitelerinde Algılanan Stresörler Ölçeği ve İş Stresi Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Yoğun Bakım Ünitelerinde Algılanan Stresörler Ölçeği'nin İngilizce formunun dil geçerliği çeviri-geri çeviri yöntemi ile kapsam geçerliği ise uzman görüşleri ile yapılmıştır. Faktör analizi bulgularında, Yoğun Bakım Ünitelerinde Algılanan Stresörler Ölçeği'nin orijinal yapısında altı alt boyutu bulunmaktayken, Türkçe formunda bu alt boyutların rastgele dağıldığı görülmüştür. Bu nedenle Yoğun Bakım Ünitelerinde Algılanan Stresörler Ölçeği Türkçe formu tek alt boyutlu olarak kabul edilmiştir. Yoğun Bakım Ünitelerinde Algılanan Stresörler Ölçeğine ait uyum incelemesinde; x2/SD değeri 4.29, GFI 0.97, AGFI 0.97, CFI 0.98, RMSEA 0.062 ve SRMR 0.052 olarak saptanmış ve ölçeğin bu hali ile kabul edilebilir olduğuna karar verilmiştir. Yoğun Bakım Ünitelerinde Algılanan Stresörler Ölçeği toplam Cronbach α katsayısı 0.96 bulunmuş ve ölçekten herhangi bir madde çıkarılmamıştır. Ölçeğin tüm maddelerinde madde toplam korelasyonları pozitif değerli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate Laurent et al. (2021) signed, 'Perceived Stressors Scale in Intensive Care Units' is to conduct a Turkish validity and reliability study. Materials and Methods: This research was conducted in methodological type. The sample of the study consisted of 300 intensive care nurses who voluntarily agreed to participate in the study and worked in the adult intensive care units of four state hospitals and two training and research hospitals in two provinces in the Central and Eastern Black Sea Region between 1 July 2022 and 1 April 2023. Personal Information Form, Perceived Stressors Scale in Intensive Care Unıts and Job Stress Scale were used as data collection tools. Results: The language validity of the English form of the Perceived Stressors in the Intensive Care Units Scale was made by the translation-back translation method, and the content validity was made with expert opinions. In the factor analysis findings, while there were six sub-dimensions in the original structure of the Perceived Stressors in the Intensive Care Units Scale, it was observed that these sub-dimensions were randomly distributed in the Turkish version. Therefore, the Turkish version of the Scale of Perceived Stressors in the Intensive Care Units was accepted as a single subdimension. In the compliance examination of the Perceived Stressors Scale in the Intensive Care Units; The x2/SD value was determined as 4.29, GFI 0.97, AGFI 0.97, CFI 0.98, RMSEA 0.062 and SRMR 0.052, and it was decided that the scale was acceptable as it is. The total Cronbach α coefficient of the Scale of Perceived Stressors in the Intensive Care Units was found to be 0.96 and no items were removed from the scale. Item-total correlations were found to be positive in all items of the scale.