Müzik ve yaratıcı drama temelli erken okuryazarlık eğitim programının 4-5 yaşlarındaki Roman çocukların erken okuryazarlık becerilerine etkisi
The effect of music and creative drama based early literacy education program on early literacy skills of 4-5 year old Romanian children
  1. Tez No: 836090
  2. Yazar: TACETTİN TEZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TEMEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın amacı, Müzik ve Yaratıcı Drama Temelli Erken Okuryazarlık Eğitim Programı'nın 4-5 yaşlarındaki Roman çocukların erken okuryazarlık becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya Düzce ilinde bir mahallede yerleşik olarak yaşayan 4-5 yaşlarında yer alan tipik gelişim gösteren 22 Roman çocuk katılmıştır. Romanların yaşadığı mahallenin şehir merkezine yakın, fiziki koşullarının uygun olması ve çalışmaya dahil edilecek bireylerin ılımlı bir grup olması nedeniyle örneklem seçiminde seçkisiz olamayan örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Romanların yaşadığı yer olan TOKİ konutları içinde Düzce Valiliği'ne ait olan eğitim merkezi için gerekli izinler alınarak okul öncesi eğitim sınıfı kurulmuş; uygulamalar bu sınıf içerisinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen, araştırmaya katılan çocukların demografik özellikleri, okul öncesi eğitime devam etme durumu, aile ve ebeveyn özelliklerini belirlemeye ilişkin soruların yer aldığı Çocuk Aile Demografik Bilgi Formu, tipik gelişim gösteren çocukları belirlemek için Gazi Erken Çocukluk Gelişimi Değerlendirme Aracı (GEÇDA) ve çocukların erken okuryazarlık becerilerini ölçmek için Karaman ve Aytar (2016) tarafından geliştirilen Erken Okuryazarlık Becerilerini Değerlendirme Aracı (EOBDA) kullanılmıştır. Roman çocuklarla aynı özelliklere sahip başka bir gruba ulaşılamayacağından seçkisizlik gözetilemeyerek eşleştirme yapılamamış bu nedenle araştırmada zayıf deneysel desenlerden biri olan tek grup ön test-son test desen kullanılmıştır. Bu bağlamda çalışmaya katılan Roman çocuklara ön uygulamada çocukların erken okuryazarlık becerilerini ölçmek amacıyla EOBDA uygulanmıştır. Ön test ölçümlerden sonra çalışmaya katılan Roman çocuklara, araştırmacı tarafından hazırlanan ve 30 etkinlikten oluşan“ Müzik ve Yaratıcı Drama Temelli Erken Okuryazarlık Eğitim Programı”10 hafta süreyle haftada 3 oturum olarak uygulanmıştır. Programın uygulanması tamamlandığında son test ve son testten üç hafta sonra da kalıcılık testi yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde Müzik ve Yaratıcı Drama Temelli Erken Okuryazarlık Eğitim Programının Roman çocukların erken okuryazarlık becerilerinden sesbilgisel farkındalık, yazı farkındalığı, yazı yazma öncesi, alfabe ve harf bilgisi, sözel dil ve kelime bilgisi becerileri üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of Music and Creative Drama Based Early Literacy Education Program on the early literacy skills of 4-5 year old Roma children. For this purpose, 22 typically developing Roma children aged 4-5 years living in a neighborhood in Düzce province included in the study. Since the neighborhood where the Roma live is close to the city center, the physical conditions are suitable and the individuals to be included in the study are a moderate group, the convenience sampling method, which is one of the non-random sampling methods, was used in the sample selection. The necessary permissions were obtained for the education center belonging to the Governorship of Düzce in TOKİ residences, where Roma people live, and a pre-school education classroom was established; the practices were carried out in this classroom. The data collection tool used in the study was the Personal Information Form developed by the researcher, which included questions about the demographic characteristics, preschool attendance, family and parent characteristics of the children participating in the study, Gazi Early Childhood Development Assessment Tool (GECDA) to identify children with typical development, and Early Literacy Skills Assessment Tool (ELSA) developed by Karaman and Aytar (2016) to measure children's early literacy skills. Since another group with the same characteristics as the Roma children could not be reached, randomization could not be observed and matching could not be made; therefore, one-group pretest-posttest design, one of the weak experimental designs, was used in the study. In this context, EOBDA was applied to the Roma children participating in the study in order to measure children's early literacy skills in the pre-test. After the pre-test measurements, the“Music and Creative Drama Based Early Literacy Education Program”consisting of 30 activities prepared by the researcher was applied to the Roma children participating in the study as 3 sessions per week for 10 weeks. When the implementation of the program was completed, a post-test and a retention test were conducted three weeks after the post-test. The data obtained were analyzed through SPSS package program. As a result of the analysis, it was concluded that the Music and Creative Drama Based Early Literacy Education Program was effective on phonological awareness, print awareness, pre-writing, alphabet and letter knowledge, verbal language and vocabulary skills of Roma children.