Personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: 4 ve 5 yıldızlı otel çalışanları üzerine bir araştırma
The impact of personnel empowerment on organizational commitment: A study on 4 and 5 stars hotels businesses
- Tez No: 836115
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İşletmelerin, çalışanlarını örgüte bağlı birer personel haline getirebilmeleri için personel güçlendirme önemli bir adım olarak görülmektedir. Özellikle hizmet odaklı bir sektör olan turizm sektöründe gerek mevsimlik gerekse uzun dönem çalışan bireylerin işletmelere bağlı hale gelmeleri, çalışılan örgütün hedefleri ve müşteri memnuniyeti adına personel güçlendirme ile örgütsel bağlılığın sağlanması önemli bir faktördür. Çünkü güçlendirilmiş ve örgütüne bağlı çalışanlar, örgüt amaç ve hedeflerini benimseyerek, daha kaliteli hizmet sunulması konusunda büyük rol oynamaktadırlar. Bu tez çalışmasının amacı Doğu Anadolu Bölgesi'nde faaliyet gösteren 4 ve 5 yıldızlı otel işletmeleri çalışanları üzerinden personel güçlendirmenin örgütsel bağlılığa olan etkisini incelemektir. Araştırma verileri 17 Haziran-22 Kasım 2022 tarihleri arasında toplanmış olup, çalışmada toplam 408 veri değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmada anket tekniğinden yararlanılmıştır. Veri toplama süreci yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucuna göre, personel güçlendirmenin örgütsel bağlılık üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Ayrıca personel güçlendirme alt boyutlarından anlamın örgütsel bağlılık alt boyutları üzerinde olumlu yönde, etkinin ise duygusal bağlılık ve normatif bağlılık üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğu saptanmıştır. Yeterlilik boyutunun duygusal ve devam bağlılığı üzerinde negatif etkisinin olduğu, normatif bağlılık ile ilişkisinin olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Seçim boyutunun ise duygusal bağlılık üzerinde anlamsız etkisinin olduğu, devam ve normatif bağlılık ile ilişkisinin olmadığı sonucu elde edilmiştir. Bu bulgulardan hareketle çalışmanın sonuç kısmı oluşturularak, aynı konudaki çalışmalarla benzer ve farklı yönleri vurgulanmış, bu bölgede faaliyet gösteren işletmelere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Employee empowerment is seen as an important step for businesses to make their employees affiliated with the organization. Particularly in the tourism sector, which is a service-oriented sector, it is a factor that should be applied to personnel empowerment and organizational commitment on behalf of the goals of the organization and customer satisfaction, both seasonal and long-term employees. Because employees who are empowered and committed to their organization play a major role in providing better quality service by adopting the goals and objectives of the organization. The aim of this thesis study is to examine the effect of employee empowerment on organizational commitment through the employees of 4 and 5 star hotels operating in the Eastern Anatolia Region. Research data were collected between 17 June and 22 November 2022, and a total of 408 data were evaluated in the study. The survey technique was used in the research. The data collection process was carried out mutually. According to the results of the study, it was determined that personnel empowerment had a significant effect on organizational commitment. In addition, it was determined that the meaning of the sub-dimensions of employee empowerment had a positive effect on the organizational commitment sub-dimensions, and the effect had a positive effect on the affective commitment and normative commitment. It was concluded that the efficacy dimension had a negative effect on affective and continuance commitment and was not associated with normative commitment. It was concluded that the choice dimension did not have a significant effect on affective commitment and was not associated with continuance and normative commitment. Based on these findings, the conclusion part of the study was formed, and similar and different aspects were emphasized with the studies on the same subject, and suggestions were made to the businesses operating in this region.