Personel güçlendirmenin yenilikçi iş davranışı ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Somali Ticari Bankalar örneği
The effect of personnel empowerment on innovative work behaviour and organizational commitment: The case of Somali Commercial Banks
  1. Tez No: 945405
  2. Yazar: ABDISAMAD ABDIRAHMAN OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
İnsan sermayesi bir örgütteki en değerli varlıklardan biridir; çalışanlar ancak içsel olarak motive olduklarında bu sermayenin stratejik değeri artırılabilir. Bu tür bir motivasyon,psikolojik güçlendirme yoluyla gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, bu çalışma personel güçlendirmenin yenilikçi iş davranışı ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini incelemektedir. Oluşturulan araştırma hipotezleriyle uyumlu olarak, nicel bir araştırma Yöntemi kullanılarak yapılandırılmış bir anket yoluyla veri toplanmıştır. Çalışma, Somali'deki 13 ticari bankada yönetici pozisyonlarındaki çalışanları hedeflemiş ve seçilen bankaların hem genel müdürlüklerinden hem de şubelerinden 264 yöneticiden veri toplamıştır. Toplanan veriler SPSS 25 istatistiksel paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Doğrusal ve çoklu regresyon, t-testi ve varyans analizi uygulanmıştır. Çalışma, personel güçlendirmenin hem yenilikçi iş davranışı hem de örgütsel bağlılık üzerinde önemli pozitif etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, yeterlilik, özerklik ve etkinin yenilikçi iş davranışının anlamlı yordayıcıları olarak ortaya çıktığını, anlam boyutunun ise istatistiksel olarak anlamlı bir etki göstermediğini ortaya koymuştur. Sonuçlar ayrıca anlam, özerklik ve etkinin örgütsel bağlılık üzerinde pozitif bir etkisi olduğunu, yeterliliğin ise anlamlı bir etki göstermediğini göstermiştir. Çalışma bulguları ayrıca demografik özellikler arasında cinsiyet ve deneyim süresinin önemli faktörler olarak ortaya çıktığını göstermiştir. Erkek çalışanlar ve on altı yıl ve üzeri deneyime sahip çalışanlar, özellikle yeterlilik ve etki boyutlarında önemli ölçüde daha yüksek düzeyde güçlendirme ve yenilikçi iş davranışı sahiptir. Sonuç olarak, bu çalışma personel güçlendirmenin boyutlarının örgütsel sonuçları farklı şekillerde etkilediğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle, tek bir yaklaşım olarak ele almak yerine, bankaların belirli güçlendirme boyutlarını istenen sonuçlarla uyumlu hale getiren hedefli stratejiler uygulaması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Human capital is one of the most valuable assets in an organisation; however, its strategic value can be nurtured when employees are intrinsically motivated. Such motivation can be achieved through the application of personnel empowerment. Thus, this study investigates the effect of personnel empowerment on innovative work behaviour and organisational commitment. In line with the established research hypotheses, data were collected through a structured survey using a quantitative research approach. The study targeted employees in managerial positions at 13 commercial banks in Somalia and collected data from 264 managers working at both headquarters and branches of the selected banks. The collected data were analyzed using the SPSS 25 statistical package program. Linear and multiple regression, t-test, and ANOVA analyses were performed. The study found that personnel empowerment has significant positive effects on both innovative work behaviour and organizational commitment. The findings revealed that competence, self-determination, and impact emerged as significant predictors of innovative work behaviour, whereas the meaning dimension did not demonstrate a statistically significant effect. The results also demonstrated that meaning, self-determination, and impact had a positive effect on organizational commitment, while competence did not show a significant effect. The study findings further revealed that among demographic characteristics, gender and years of experience emerged as significant factors. Male employees and those with sixteen or more years of experience reported significantly higher levels of empowerment and innovative work behaviour, particularly in the competence and impact dimensions. In conclusion, the study reveals that the dimensions of personnel empowerment affect organizational outcomes differently; thus, banks should implement targeted strategies aligned with each dimension.