Din devlet demokrasi sol düşüncede uzlaşmaz uzlaşımlar
Religion state democracy: Irreconcilable compromises in leftist thought
  1. Tez No: 836170
  2. Yazar: İSMET YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Düşük işsizlik, yüksek eşitsizlik ilkesiyle belirlenen ekonomik anlayışın egemen olduğu, toplumsal ve siyasal alanda post-materyalist değerlerin giderek daha fazla belirleyici hale geldiği, eşitlikten çok özgürlük değerlerinin vurgulandığı bir dönemde özgürlüğün bir eşitlik sorunu, eşitliğin de bir özgürlük sorunu haline nasıl getirilebileceğinin imkânlarını sorgulamak önemlidir. Bu tez çalışmasında, söz konusu sorgulamanın izinden gidilerek teorik çerçevede yürütülen tartışmaların merkezinde felsefe, antropoloji ve sosyoloji alanları kapsamında disiplinler arası bir yaklaşım izlenerek, sol düşüncede din, devlet ve demokrasi kavramlarının aralarındaki mesafeler sorgulanmıştır. Böylece dinin, devletin ve demokrasinin tahakküm yapıları kurabildikleri gibi özgürleşme aracı olarak da değerlendirilebileceği, sol düşüncede din, devlet ve demokrasi eleştirilerinin bu imkânı içerisinde barındırdıkları, toplum içerisinde birbirlerini dışlamayan, dayanışmacı ve dönüştürücü ilişkilerin kurulabilmesinin dinin, devletin ve demokrasinin bir karşıtlık olarak değil bir ilişkisellik olarak değerlendirildiğinde imkânlar yaratabileceği hususu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In a period when the economic understanding determined by the principle of low unemployment and high inequality is dominant, when post-materialist values are becoming more and more determinant in the social and political sphere, when the values of freedom rather than equality are emphasized, it is important to question the possibilities of how freedom can be turned into a problem of equality and equality into a problem of freedom. In this thesis, following in the footsteps of the aforementioned questioning and following an interdisciplinary approach within the fields of philosophy, anthropology and sociology at the center of the discussions carried out in the theoretical framework, the distances between the concepts of religion, state and democracy in leftist thought have been questioned. Thus, it has been demonstrated that religion, the state and democracy can establish structures of domination but can also be used as a means of emancipation; that the criticisms of religion, the state and democracy in leftist thought contain this possibility; and that the establishment of mutually non-exclusive, solidaristic and transformative relations within society can create possibilities when religion, the state and democracy are evaluated not as an opposition but as a relationality.