Determinats of Obesity
Obezitenin belirleyicileri
  1. Tez No: 836216
  2. Yazar: PAMİR ZEYNEP AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Halk Sağlığı, Econometrics, Economics, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türkiye'nin obezite ile ilgili risk faktörlerini, istatiksel veriler doğrultusunda belirleyicileri karşılaştırıp ilişkileri tespit etmek ve uygun önleme stratejileri ve tedbirleri geliştirmek. Bu çalışmada 2019 yılı Türkiye Sağlık araştırması verileri kullanılarak obezitenin belirleyici etmenleri araştırılmıştır. Çalışmanın istatistiksel analiz aşamasında frekans analizi, Ki-Kare testi ve lojistik regresyon analizleri uygulanmıştır. İlk aşamada katılımcılara yönelik demografik özelliklerin frekans analizleri sunulmuştur. Frekans analizlerinde gruplara ait yüzde (%) ve frekans (n) değerleri birlikte gösterilmiştir. İkinci aşamada obezite ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek için Fisher's Exact Test ve Pearson Ki-Kare testleri uygulanmıştır. Üçüncü aşamada ise obezite ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi için lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Obezite, çağımızın vebası olarak nitelendirilen bir hastalık türüdür. Cinsiyet ve çevresel faktörlerin daha çok ön planda olduğu bilinse de kalıtsallıktan da söz etmek mümkündür. Obezitenin beraberinde getirdiği diğerd hastalıkların iyileşme süreci de uzamaktadır. Obezitenin Türkiye ekonomisine yükü çok fazladır. Cinsiyet, meslek, yaş ve başka değişkenleri bir araya toplayarak obezitenin kaynağı net olarak öğrenilmelidir. Analiz sonuçlarına göre ileri yaş (35-54 arası), eğitim seviyesinin azlığı, boşanmış olmak, dengesiz beslenme, hane gelirinin az olması obeziteyi artıran faktörler olarak bulundu. Düzenli bir işte çalışmak, egzersiz ise azaltan faktörler olarak anlamlı çıktı. Ayrıca cinsiyet olarak kadınlar erkeklere göre daha fazla obezite riskine sahiptir. Analiz sonuçları obeziteyi önlemek için çeşitli politika önerileri geliştirmekte kullanılabilir. Vatandaşları obezitenin etkileri hakkında bilgilendiren ve sağlıklı yaşamayı teşvik eden kamu spotları ve vergilendirme sistemleri ile sağlık sigortalarına uygulanacak yaptırımlar obezite sorununa etkili çözümler sunulabilir. En önemlisi ise kişilerin bilinçlendirilmesi ile hayat tarzlarını değiştirecek aktif ve sağlıklı bir hayat sürmeleri konusunda teşvik edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare and identify the risk factors related to obesity in Türkiye, based on statistical data, and to establish correlations in order to develop appropriate prevention strategies and measures. In this study, determinants of obesity were investigated using the 2019 Türkiye Health Survey data. During the statistical analysis phase of the study, frequency analysis, Chi-Square test, and logistic regression analyses were applied. In the initial phase, frequency analyses of demographic characteristics were presented for the participants. Percentage (%) and frequency (n) values for each group were displayed together in the frequency analyses. In the second phase, Fisher's Exact Test and Pearson Chi-Square tests were employed to examine the relationships between obesity and independent variables. In the third phase, logistic regression analysis was conducted to determine the relationships between obesity and independent variables. Obesity is a type of disease characterized as a modern epidemic. While gender and environmental factors are more prominent, genetic factors can also be considered. The recovery process of other diseases associated with obesity also prolongs. Obesity imposes a significant burden on the Turkish economy. Gender, occupation, age, and other variables should be combined to clearly understand the source of obesity. According to the analysis results, factors that increase obesity include older age (between 35-54), low education level, divorced status, unbalanced diet, and low household income. Having a regular job and engaging in exercise emerged as factors that decrease obesity significantly. Additionally, women have a higher risk of obesity compared to me. The analysis results can be used to develop various policy recommendations for preventing obesity. Effective solutions to the obesity problem can be provided through public service announcements informing citizens about the effects of obesity and promoting healthy living, as well as through taxation systems and sanctions applied to health insurances. Most importantly, individuals should be encouraged to change their lifestyles and lead active and healthy lives through awareness-raising efforts.