Üniversite öğrencilerinin blok zincir teknolojisine ilişkin tutum ve davranışlarının teknoloji kabul modeliyle analizi
Analysis of university students' attitudes and behaviors towards blockchain technology according to the technology acceptance model
- Tez No: 836218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada; üniversite öğrencilerinin blokzincir teknolojisine ilişkin tutum ve davranışları literatürde kullanılan Teknoloji Kabul Modeli ile incelenmiştir. Bu model ile katılımcıların algılanan güven, algılanan risk ve algılanan uyumluluk değişkenleri araştırılmış ve blokzincir teknolojisini kullanma niyetleri ve aktif kullanımlarının tespiti için AMOS Paket programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Araştırmanın analizlerinde kullanılan veri seti; Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi'nin farklı bölümlerinde okuyan 434 öğrenciden anket aracılığıyla toplanmıştır. Toplanan verinin öncelikle geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış ve sonrasında regresyon analiziyle araştırma hipotezleri test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda belirlenen 9 hipotezin 8 tanesi kabul edilmiş, 1 tanesi ise reddedilmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda algılanan risk, güven, uyumluluğun; algılanan fayda ve kullanım kolaylığının üstünde anlamlı farklılık bulunduğu bununla birlikte algılanan fayda ve kullanım kolaylığının kullanma niyetini pozitif etkilediği tespit edilmiştir. Buna karşılık algılanan kullanım kolaylığının algılanan fayda üzerinde anlamlı etkisinin bulunmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, university students' attitudes and behaviors towards blockchain technology were examined with the Technology Acceptance Model used in the literature. With this model, the variables of perceived trust, perceived risk and perceived compatibility of the participants were investigated and analyzed using AMOS Package program to determine their intention to use blockchain technology and their active use. The data used in the analysis of the research was collected from 434 students studying in different departments of Karabuk University Faculty of Business through a questionnaire. After the validity and reliability analysis of the data, the research hypotheses were tested with regression analysis. As a result of the study, 8 of the 9 hypotheses were accepted, 1 of them was rejected. It was determined that perceived risk, trust and compatibility have a significant difference on perceived benefit and ease of use, and perceived benefit and ease of use positively affect the intention to use. On the other hand, perceived ease of use has no significant effect on perceived benefit.