Arap dili ilimlerinin tanımı ve tasnifi
Definition and classification of Arabic sciences
- Tez No: 836228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
İslâm Medeniyetinde ilim, düşüncenin, derinliğin ve evreni kavrama becerisinin bir tezahürüdür. Arap dil ilimlerinin bu medeniyetin inşası ve gelişimindeki etkisi büyüktür. Nitekim Arapça kıraat, tefsir, hadis, fıkıh gibi dinî ilimlerin elde edilmesinde yani Kur'ân'ın doğru okunup anlaşılması, hüküm çıkarılması ve inançların temellendirilmesi gibi meselelerde en önemli etkendir. Bu bağlamda vahyin inişinden itibaren Kur'ân'a muhatap olanlar için önem arz etmiş ve dinî ilimlerle meşgul olan âlimler Arap diliyle iç içe olmuşlardır. Onların dile dair yaptıkları izahlar da dil ilimlerini geliştirmiştir. Bununla birlikte dil ilimlerine göz attığımızda yer yer kesişen, çelişen, konuları örtüşen veya eş anlamlı gözüken ilimler zikredildiğini görürüz. Bu çalışmanın amacı dil ilimlerinin tasnifini, diğer ilimler arasındaki konumunu, tarihi seyrini ve dinî ilimlerin dil ilimlerinin ortaya çıkıp gelişmesindeki etkisini ortaya çıkartmaktır.
Özet (Çeviri)
Science, in Islamic Civilization, is the manifestation of thought, depth and the ability of comprehending the universe in which we live. The Arabic language sciences had a great influence on the construction and development of this civilization. Indeed, Arabic has been the most important factor in obtaining religious sciences such as Qirāah (recitation), tafsīr (exegesis), al-ḥadīth and fiqh, in a way that it was very significant for correct reading and understanding of the Qur'an, the making of judgments and the foundation of beliefs. In this context, it has been important for those to whom the Qur'an have addressed since the first Quranic revelation and whose explanations about language also improved linguistic sciences. However, when we look at linguistics, we see titles of sciences that sometimes overlapping, appearing contradictory, intersecting, or synonymous that are mentioned. This study aims to examine the use of these nomenclatures. At the same time, it aims at the classification of linguistics, its position among other sciences, its historical course, and the effect of religious sciences on the emergence and development of linguistics.