Evsel atıklar ve geri dönüşüm konusunun REACT stratejisi ile öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisi
The effect of teaching household waste and recycling with the REACT strategy on the academic achievement of 7th grade students
- Tez No: 901204
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇELİKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Araştırma 7. sınıf öğrencilerinde“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”konusunun öğretiminde bağlam temelli öğretim yaklaşımına dayalı REACT stratejisinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemi ile yürütülmüş olup, ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desene göre tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Samsun ilinde bir devlet ortaokulunda 7. sınıfta öğrenim gören 21 deney grubu 21 kontrol grubu olmak üzere toplam 42 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulamada kullanılmak üzere araştırmacı tarafından“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”konusuna yönelik bağlam temelli öğrenme yaklaşımı kapsamında REACT stratejisine uygun günlük yaşamdan bağlamlar içeren etkinlikler hazırlanmıştır.“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm”konusu deney grubunda REACT stratejisine göre işlenmiş, kontrol grubunda ise fen bilimleri dersi öğretim programında yer alan yöntem ve etkinliklere uygun olarak işlenmiştir. Araştırmada veriler“Evsel Atıklar ve Geri Dönüşüm Bilgi Testi”ile araştırma öncesi ön test araştırma sonrası son test şeklinde uygulanarak elde edilmiştir. Verilerin analizi SPSS istatistik programı ile gerçekleştirilmiş olup, çalışma kâğıtlarında yer alan soruların ise betimsel analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda REACT stratejisi uygulanan deney grubu öğrencilerinin ön test-son test puan ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı fark görülürken, kontrol grubu öğrencilerinin ön test-son test puan ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı artış görülmemiştir. Bununla birlikte deney ve kontrol grubunun ön test puanları arasında anlamlı bir farklılık görülmezken, son test puanları arasında istatiksel olarak anlamlı fark görülmüştür. Ortalama puanlara bakıldığında REACT stratejisine uygun olarak derslerin işlenmesinin öğrencilerinin akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda fen bilimleri dersinde REACT stratejisine uygun etkinliklerin kullanılmasının öğrencinin kavramlar ile bağlamlar arasında anlamlı ilişkiler kurmasını sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to investigate the effect of using the REACT strategy based on the context-based teaching approach in teaching the subject of“Domestic Waste and Recycling”to 7th grade students on the academic success of the students. The research was conducted with the quantitative research method and was designed according to the quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group. The working group of the research consists of a total of 42 students, 21 in the experimental group and 21 in the control group, studying in the 7th grade at a state secondary school in Samsun. Activities containing contexts from daily life appropriate to the REACT strategy within the scope of the context-based learning approach for the subject of“Domestic Waste and Recycling”were prepared by the researcher to be used in the application. The subject of“Domestic Waste and Recycling”was taught according to the REACT strategy in the experimental group, and in the control group, it was taught in accordance with the methods and activities in the science course curriculum. The data in the research were obtained by applying the“Domestic Waste and Recycling Knowledge Test”as a pre-test before the research and a post-test after the research. The data analysis was carried out with SPSS statistics program and descriptive analysis was performed on the questions in the worksheets. As a result of the research, a statistically significant difference was observed between the pre-test and post-test mean scores of the experimental group students to whom the REACT strategy was applied, while no statistically significant increase was observed between the pre-test and post-test mean scores of the control group students. However, while no significant difference was observed between the pre-test scores of the experimental and control groups, a statistically significant difference was observed between the post-test scores. When the average scores were examined, it was determined that the processing of the courses in accordance with the REACT strategy positively affected the academic success of the students. In line with the results obtained in the research, it is thought that the use of activities in accordance with the REACT strategy in science lessons will enable the student to establish meaningful relationships between concepts and contexts.