Prematüre ve miadinda bebeğe sahip annelerin postpartum dönemde bebek bakimiyla ilgili obsesif kompulsif davranişlarin emzirme özyeterliliği ve annelik memnuniyetine etkisi
Effect of obsessive compulsive behaviors of mothers that have premature and mature infants on their breastfeeding nursing self-efficacy and maternal satisfaction in the postpartum period
  1. Tez No: 836237
  2. Yazar: SİNEM ÖZTÜRKLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURSAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Anne olmak kadın hayatında en önemli gelişimsel olaylardan biridir. Bu çalışma prematüre ve miadında bebek annelerin postpartum dönemde bebek bakımıyla ilgili obsesif kompulsif davranışlarının, emzirme öz yeterliliğine ve annelik memnuniyetine etkisinin incelenmesi ve karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı, vaka-kontrol ve analitik tipte gerçekleştirilen çalışma 175 prematüre, 175 miadında bebek annesiyle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgi Formu, Postpartum Dönemde Annelerin Bebek Bakımı ile ilgili Obsesif ve Kompulsif Davranışları Ölçeği, Postpartum Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği (BSES-SF) ve Anne Olma Ölçeği (BaM-13) kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS Statistics 26 programına aktarılarak tamamlanmıştır. BULGULAR: Araştırmaya katılan annelerin %61,4'ünün 25-34 yaş arasında olduğu görülmüştür. Prematüre bebek annelerinin BSES-SF puanı ile Postpartum Dönemde Annelerin Bebek Bakımı ile ilgili Obsesif ve Kompulsif Davranışları Ölçeği puanları arasında negatif yönde istatistiksel bir ilişki bulunmuştur (r=-0,253, p=0,001). Miadında bebek annelerinde bu ölçekler arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (r=-0,100, p=0,190) Prematüre ve miadında bebek annelerinin BSES-SF puanı ile BaM-13 puanları arasında negatif yönde istatistiksel bir ilişki görülmüştür sırası ile (r=-0,343, p=0,000), (-0,343, p=0,000). Prematüre ve miadında bebek annelerinin Postpartum Obsesif ve Kompulsif Davranışları Ölçeği ile BaM-13 puanları arasında pozitif yönde istatistiksel bir ilişki saptanmıştır (sırası ile r=0,311, p=0,000; r=0,206, p=0,006). SONUÇ: Prematüre ve miadında bebek annelerinin Postpartum Dönemde Annelerin Bebek Bakımı ile ilgili Obsesif ve Kompulsif Davranışları Ölçek puanları arasında bir farklılık bulunmamıştır (t=1,234; p=0,218). BSES-SF ölçek puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede bir farklılık bulunmuştur (t=-5,147; p=0,000). Prematüre ve miadında bebek annelerinin BaM-13 puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede bir farklılık bulunmuştur (t=1,988; p=0,048).
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Motherhood is one of the most important developmental events in a woman's life. This study is conducted to investigate and compare effect of obsessive compulsive behaviors regarding infant care of mothers that have premature and mature infants on breastfeeding nursing self-efficacy and maternal satisfaction from motherhood in the postpartum period. MATERIAL AND METHOD: The descriptive, case-control, and analytical study was conducted with 175 mothers of premature infants and 175 mothers of mature infants. Descriptive Information Form, Scale for Obsessive, Compulsive Behaviors of Mothers in the Postpartum Period with regard to Baby Care, and The Breastfeeding Self-Efficacy Scale - Short Form (BSES-SF), and The Being a Mother Scale (BaM-13) were used as data collection tools. Data were transferred to IBM SPSS Statistics 26 program to complete. RESULTS: It was observed that 61.4% of the mothers that participated in the study were in 25-34 age group. A negative statistically significant relationship was found between BSES-SF scores of mothers of premature infants and their Scale for Obsessive, Compulsive Behaviors of Mothers in the Postpartum Period with regard to Baby Care scores (r=-0.253, p=0.001). no statistically significant relationship was found between these scales in mothers of mature infants (r=-0.100, p=0.190). A negative statistically significant relationship was found between BSES-SF and BaM-13 scores of mothers of premature and mature infants (in turns r=-0.343, p=0.000), (-0.343, p=0.000). A positive statistically significant relationship was found between Scale for Obsessive, Compulsive Behaviors of Mothers in the Postpartum Period with regard to Baby Care scores and BaM-13 scores of mothers of premature and mature infants (in turns r=0.311, p=0.000; r=0.206, p=0.006). CONCLUSION: No difference was found between Scale for Obsessive, Compulsive Behaviors of Mothers in the Postpartum Period with regard to Baby Care scores of mothers of premature and mature infants (t=1.234; p=0.218). A statistically significant difference was found between their BSES-SF scale scores (t=-5.147; p=0.000). A statistically significant difference was found between BaM-13 scores of mothers of premature and mature infants (t=1.988; p=0.048).