A lacanian discourse analysis of the construction of victimhood in the speech of patients in psychotherapy
Psikoterapide hastaların konuşmalarındaki mağdurluğun inşası üzerine bir lacanyen söylem analizi
  1. Tez No: 836261
  2. Yazar: AYLİN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalıĢmada, sosyal inĢacı ve rölativist perspektiflerle, konuĢmada inĢa olan mağdurluk psikoterapi seansları bağlamında nitel olarak incelendi. Hem mağdurluğun konuĢmada nasıl inĢa olduğunu hem de bu inĢanın seanslarda ne ürettiğini analiz etmeyi amaçlayan bu araĢtırmada sonuçlar öznel gösterenlerin kullanımını ve mağdurluğun farklı klinik yapılardaki farklı inĢa biçimlerini ortaya koydu. Ayrıca, benlik ve baĢkaları hakkındaki imgesel bilginin mağdurluğun konuĢmada inĢasında pekiĢtirici etkisi, terapist-hasta iliĢkisinde mağdurluğun tanınması ve tekrarı üzerine konumlanma, aktif pasiflik ve bilinçdıĢına dair öznel sorumluluğun reddi, hastaların konuĢmalarında ortaya çıkan mağdurluğun merkezi bileĢenleri olarak değerlendirildi. Bu analizler psikanalitik pespektif ve praksis bağlamında tartıĢıldı.
Özet (Çeviri)
Based on social constructivist and relativist perspectives, this study conducted a qualitative examination of constructed victimhood in speech, specifically within the context of psychotherapy sessions. It is aimed to analyze both the construction of victimhood in speech and what this construction produces in sessions. The analysis of the results revealed the existence of subjective signifiers and variations in how victimhood is constructed in speech differently across various clinical structures. Additionally, the reinforcing effect of imaginary knowledge of self and others on the construction of victimhood in speech, positioning for recognition and repetition of victimhood in the therapist-patient relationship, active passivity, and resistance towards acknowledging responsibility of the unconscious were interpreted as central components of the victimhood emerging in the speech of patients. Furthermore, these analyses were discussed within the context of psychoanalytic perspective and praxis.