Beden eğitimi dersine katılan ve katılmayan kız ve erkeköğrencilerin motor parametrelerinin karşılaştırılması
The comparison of motor parameters of male and female students participating and not participating in physical education class
- Tez No: 836262
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE İLHAN ODABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çalışmanın amacı, beden eğitimi dersine katılan ve katılmayan ortaokul öğrencilerinin motor becerileri ve bazı fiziksel parametreleri arasındaki farklılığın cinsiyete göre karşılaştırılmasıdır. Çalışma İstanbul Üsküdar' da Milli Eğitim Vakfı ortaokulu 5. sınıfta okuyan 10-11 yaş grubu beden eğitimi dersine katılan 15 kız, 15 erkek, beden eğitimi dersine katılmayan 15 kız, 15 erkek toplam 60 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Fiziksel ölçümlerden; boy uzunluğu (cm), vücut ağırlığı (kg) olarak alınmıştır. Motor performans testlerinden; statik dengenin değerlendirilmesi için; Flamingo testi, çeviklik için; T test, esneklik için; otur uzan testi, kuvvet için; el pençe kuvveti testi, sürat için; 15 metre koşu testi, dayanıklılık için; 20 metre mekik koşusu testi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için IBM SPSS Statistics 23 kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığı Kolmogorov-Smirnov Testi ile test edilmiştir. Verilerin normal dağıldığı tespit edilmiş olup ve değişkenlerin cinsiyete göre farklılığının belirlenmesinde Bağımsız iki örneklem t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the differences in motor skills and some physical parameters of middle school students who participate and do not participate in physical education classes according to gender. The study was conducted on a total of 60 students: 15 girls and 15 boys who participate in physical education classes, and 15 girls and 15 boys who do not, all studying in the 5th grade at the Milli Eğitim Vakfı middle school in Uskudar, Istanbul, and belonging to the 10-11 age group. Physical measurements such as height (cm) and body weight (kg) were taken. Motor performance tests were applied, including the Flamingo test to evaluate static balance, T test for agility, sit and reach test for flexibility, handgrip strength test for strength, 15 meter sprint test for speed, and 20 meter shuttle run test for endurance. IBM SPSS Statistics 23 was used to evaluate the data. The Kolmogorov-Smirnov Test was used to check if the data was normally distributed. The data was found to be normally distributed and an Independent Samples t-test was used to determine differences in variables by gender.