Examination of numerosity perception and the effect of feedback for individuals who have intellectual disability
Sayısal çokluk algısı ve geribildirim etkisinin entellektüel yetersizliği bulunan bireylerde incelenmesi
  1. Tez No: 836283
  2. Yazar: BÜŞRA YAZICI ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI BAHAR İNAN, DOÇ. DR. ASLI KILIÇ ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mevcut araştırma, entellektüel yetersizliği bulunan bireylerin sayısal çokluk algısını, entellektüel yetersizliği bulunmayan bireylerin sayısal çokluk algısıyla karşılaştırarak sayı algısı ve geribildirim etkilerini gözlemlemeyi amaçlamaktadır. Bulgular, entellektüel yetersizliği bulunmayan kontrol grubunun kriterin üstündeki sayısal çokluklarda daha az algılama eğiliminin bulunduğunu ve bu eğilimin kriter arttıkça arttığını göstermektedir; öte yandan entellektüel yetersizliği bulunan bireylerin oluşturduğu deney grubu, özellikle sunulan sayısal çokluğun kriterin altındaysa,“kriter noktasından daha fazla”deme eğiliminde olduğunu göstermektedir. Geri bildirimin etkisi göz önüne alındığında, control grubu için kriter noktasının üstünde ortaya çıkan daha az algılama eğiliminin azaldığı, deney grubunda ise kriterin altında ortaya çıkan daha fazla deme eğiliminin aynı şekilde azaldığı görülmüştür. Sonuç olarak, literatürle uyumlu bir şekilde kontrol grubunda daha az algılama eğilimi gözlemlenirken, bu araştımanın sonuçları, entellektüel yetersizliği bulunan bireylerin sayısal algı görevlerinde belirlenen kriter noktasının altındaki sayılar için daha fazla deme yanlılığı sergilediğini ve geri bildirimin bu yanıt eğilimini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The current research aims to investigate numerosity perception and the impact of feedback on individuals with intellectual disability compared to individuals without intellectual disability. The findings indicate that the control group exhibited an underestimation tendency for above the criterion condition and this tendency increased when the criterion increased, on the other hand individuals with intellectual disability exhibited a response bias to respond,“greater than the criterion point”additionally this response biased increased especially when the number of dots presented was below the criterion. When the effect of feedback was considered, it was observed that the percentage of errors below the criterion point were adjusted through feedback for experimental groups, leading to a reduction in the response bias and errors were found to be lower compared to the no-feedback condition. For the control group the effect of feedback, it was observed that the percentage of errors above the criterion point were adjusted through feedback, leading to a reduction in the underestimation tendency. In conclusion, there is an underestimation tendency observed in the control group in accordance with the literature. The results of the current study indicate that individuals with intellectual disability exhibit a stronger response bias to give a response as“greater than the criterion point”for numerosity below the criterion point, and providing feedback significantly reduces this bias.