Primigravid gebelerde algılanan sosyal destek ve eş desteğinin doğum tercihine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of perceived social support and spirit support on birth preference in primigravid pregnancy
- Tez No: 836286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Gebelik dönemi kadınların sosyal ve eş desteğine en fazla ihtiyaç duydukları dönemdir. Bu araştırma, primigravid gebelerde sosyal destek ve eş desteğinin doğum şekline karar vermedeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı tipteki bu araştırma bir kamu hastanesinde Nisan-Ekim 2021 tarihleri arasında kadın doğum polikliniğine başvuran 241 primigravid gebe ile yapılmıştır. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Toplama Formu”,“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”ve“Gebelikte Eş Desteği Algısı Ölçeği (GEDAÖ)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik yöntemler; Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro Wilks testi, Kruskal Wallis testi, Dunn's testi, Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Normal dağılıma uygunluk göstermeyen parametreler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde Spearman's rho korelasyon analizi ve ölçeklerin güvenilirliği için Cronbach's alpha katsayıları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Investigation Of The Effect Of Perceived Social Support And Spirit Support On Birth Preference In Primigravid Pregnancy INTRODUCTION AND PURPOSE: Pregnancy is the period when women need social and spousal support the most. This study was carried out to examine the effect of social support and spousal support in deciding the mode of delivery in primigravid pregnant women. MATERIALS AND METHODS: This descriptive study was conducted with 241 primigravid pregnant women who applied to the obstetrics clinic of a public hospital between April and October 2021.“Descriptive Information Collection Form”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS)”and“Spousal Support Perception During Pregnancy Scale (SSPDPS)”were used to collect data. Descriptive statistical methods in data analysis; Kolmogorov-Smirnov and Shapiro Wilks test, Kruskal Wallis test, Dunn's test, Mann Whitney U test were used. Spearman's rho correlation analysis and Cronbach's alpha coefficients were calculated for the reliability of the scales in examining the relationships between parameters that did not conform to the normal distribution.