Dijital içerikli eğitimin yetişkinlerin dijital becerilerine, özyeterlik algılarına ve motivasyonlarına etkisi
The impact of digital content education on adults' digital skills and motivation
- Tez No: 836285
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL KAYABAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu araştırma, halk eğitimi merkezlerinde verilen Bilgisayar İşletmenliği Kurs Programının kursiyerlerin dijital becerilerine, öz yeterlik algılarına ve motivasyonuna etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Verilerin toplanmasında akademik başarı testi, dijital öz yeterlik anketi ve motivasyon yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Nicel yöntem veri analizinde frekans, ortalama, yüzde, standart sapma değerleri, normallik testleri, bağımlı gruplar t-testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi Pearson korelasyon analizleri SPSS 26 veri analizi programı kullanılarak yapılmıştır. Nitel yöntemde yarı yapılandırılmış bir görüşme formu ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın araştırma grubu Bilgisayar İşletmenliği Kurs Programında eğitim alan 62 kursiyerden oluşmaktadır. Pilot çalışma kapsamında akademik başarı testi 219 kursiyere, dijital öz yeterlik anketi ise 304 kursiyere uygulanarak geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Nitel veriler için ise 10 katılımcı ile yüz yüze birebir görüşmeler yapılmıştır. Veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, kursiyerlerin akademik başarı ön test puan ortalaması ile son test puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to to examine the effect of the Computer Operator Course Program given in Public Education Centers on the digital skills, to self-efficacy perceptions and motivation of the students. Academic achievement test, digital self-efficacy questionnaire, and motivation semi-structured interview form were used to collect data. In quantitative method data analysis, frequency, mean, percentage, standard deviation values, normality tests, dependent group t-test, Wilcoxon Signed Ranks Test, and Pearson correlation analyses were performed using SPSS 26 data analysis program. In qualitative method, interviews were conducted with a semi-structured interview form. The study group of this study consisted of 62 trainees who participated in the Computer Operation Course Program. Validity and reliability analyzes were conducted within the scope of the pilot study by applying the academic achievement test to 219 trainees and the digital self-efficacy survey to 304 trainees. Face-to-face interviews were conducted with 10 participants for qualitative data. The data was analyzed using descriptive analysis technique. The findings were analyzed using descriptive analysis technique.