Supporting the development of prospective mathematics teachers' mathematical knowledge and professional noticing skills on the perimeter concept through the model grounded on the cycles of enactment and investigation
Matematik öğretmen adaylarının çevre kavramına ilişkin matematiksel bilgi ve mesleki fark etme becerilerinin gelişiminin uygulama ve ı̇nceleme döngülerine dayanan model yoluyla desteklenmesi
- Tez No: 836292
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE IŞIKSAL BOSTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmen adaylarının çevre kavramına ilişkin matematiksel bilgi ve mesleki fark etme becerilerini, tasarım tabanlı araştırma çerçevesinde uygulama ve inceleme döngülerine dayalı bir model geliştirerek desteklemektir. Veriler, İstanbul'daki devlet üniversitelerinden birinde 2020-2021 bahar döneminde Öğretmenlik Uygulaması 2 dersinin bir şubesine kayıtlı son sınıf matematik öğretmeni adaylarından toplanmıştır. Öğretmen adaylarından elde edilen veriler grup olarak analiz edilirken, mevcut çalışma kapsamında farklı sınıf ortamlarında çevre öğretimi deneyimi olan bir öğretmen adayından elde edilen bulgular sunulmuştur. Veri toplama sürecinde ön ve son testler, son görüşmeler, ilk ve revize edilmiş ders planları, sınıf içi etkinliklere verilen bireysel yanıtlar, modelin uygulanmasına ilişkin video kayıtları ve saha notları gibi çoklu veri kaynakları kullanılmıştır. Verileri analiz etmek için nitel yöntemler kullanılmıştır. Ön testten elde edilen bulgular öğretmen adayının çevre kavramına ilişkin matematiksel bilgi ve mesleki fark etme becerilerinde eksiklikler olduğunu göstermiştir. Buna karşın, son test ve son mülakat sonuçlarından elde edilen bulgular, çalışma boyunca öğretmen adayının çevre kavramına ilişkin matematiksel bilgi ve mesleki fark etme becerilerinde önemli gelişmeler olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın bulgularına dayanarak, uygulama ve inceleme döngüsüne dayanan modelin öğretmen adaylarının çevre kavramına yönelik matematiksel bilgilerini ve mesleki fark etme becerilerini geliştirmede etkili bir uygulama aracı olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to support the improvement of prospective middle school mathematics teachers' mathematical knowledge and professional noticing skills on the perimeter concept through the development of the model based on the cycles of enactment and investigation within the framework of design-based research. Data were collected from senior prospective mathematics teachers who were enrolled in one of the sections of the Teaching Practice 2 course in the spring semester of 2020-2021 at one of the state universities in Istanbul. The data obtained from these prospective teachers were analyzed as a group, while the results obtained from one prospective teacher who had perimeter teaching experiences in different classroom settings as part of the current study were presented. Multiple data sources were used in the data collection process, such as pre-and post-tests, post-interviews, initial and revised lesson plans, individual responses to classroom activities, videotapes of the model implementations, and field notes. Qualitative methods were used to analyze the data. Findings from the pretest indicated that the prospective teacher lacked mathematical knowledge and professional noticing skills on the perimeter concept prior to participating in the current study. In contrast, the findings obtained from the post-test and post-interview results showed that there were significant improvements in her mathematical knowledge and professional noticing skills on the perimeter concept throughout the study. Based on the findings of this study, it can be argued that the model based on the cycle of enactment and investigation can be used as an effective practical tool to develop preservice teachers' mathematical knowledge and professional noticing skills on the perimeter concept.