The effect of speaking tasks on intercultural awareness at tertiary level: A case study in Turkey
Konuşma görevlerinin üniversite düzeyinde kültürlerarası farkındalığa etkisi: Türkiye'de bir vaka çalışması
  1. Tez No: 836291
  2. Yazar: GİZEM ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE MÜGE TAVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küreselleşmenin bir sonucu olarak farklı kültürlerden insanlarla iletişim kurma ihtiyacı İngilizceye olan bakış açısını değiştirmiştir. Buna istinaden İngilizce öğretimi ve öğrenimi de bu durumdan nasibini almıştır. Bu nedenle, farklı kültürel bağlamlarda etkili bir şekilde iletişim kurabilmek için öğrencilerin İngilizce dil becerilerinin yanı sıra kültürlerarası farkındalıklarını da geliştirmeleri gerekmektedir. Bununla bağlantılı olarak bu çalışma, öğrencilerin uygulama öncesi ve sonrası kültürlerarası farkındalık düzeylerini tespit etmeyi ve uygulama sonrasında öğrencilerin kültürlerarası farkındalık düzeylerinde anlamlı bir artış olup olmadığını araştırmayı amaçlar. Ayrıca öğrencilerin uygulama sürecine ilişkin algılarının belirlenmesini de hedefler. Bu amaçlar doğrultusunda, kültürlerarası farkındalık kavramsal çerçevesine göre hazırlanmış olan etkileşime dayalı konuşma görevlerini içeren 8 haftalık çevrimiçi dersler uzmanların yardımıyla tasarlanmıştır. Bu çalışmada örnek olay yaklaşımı ve karma yöntem açıklayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Uygulama öncesi ve sonrasında veri toplamak için Kültürlerarası Farkındalık Anketi kullanılmıştır. Nitel veriler ise uygulama öncesi ve sonrası yapılan odak grup görüşmeleri ile uygulamanın birinci ve sekizinci haftasında yapılan gözlemler ile toplanmıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinin hazırlık okulunda B1 seviyesinde İngilizce öğrenim gören 11 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Nicel veriler, eşleştirilmiş gruplar t-testi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Görüşme ve gözlemlerden elde edilen nitel veriler ise tematik olarak analiz edilmiştir. Ön testin bulguları katılımcıların uygulama öncesinde belirli bir düzeyde kültürlerarası farkındalığa sahip olduklarını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca katılımcıların pratiğe yönelik kültürlerarası farkındalık düzeylerinin de henüz tam olarak gelişmediği ortaya çıkmıştır. Son testin bulgularına göre katılımcıların uygulama boyunca yüksek düzeyde kültürlerarası farkındalığa sahip oldukları ve kültürlerarası farkındalıkları açısından daha karmaşık unsurlar kullandıkları belirlenmiştir. Uygulama boyunca katılımcıların kaygı düzeylerinde zaman içinde azalma olduğu da görüşme sonuçlarında tespit edilmiştir. Eşleştirilmiş gruplar t-testi sonuçlarında, Kültürlerarası Bilgi, Kültürlerarası Beceri, Kültürlerarası Duyarlılık ve Kültürlerarası Etkileşim düzeylerinin ön test ve son test sonuçları arasında anlamlı bir fark olduğunu gösterirken Kültürlerarası İlgi düzeyinde istatiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Katılımcılar çoğunlukla uygulama konusunda olumlu görüş bildirmişlerdir. Uygulamanın kişisel gelişimlerine katkısı, içeriğin bilgilendirici ve ilgi çekici olması uygulamayla ilgili belirtilen olumlu noktalardır. Derslerin süresinin uzatılması ve içeriğin yoğunlaştırılması da katılımcılar tarafında uygulamaya ilişkin öneriler arasında yer almıştır. Sonuç olarak, etkileşime dayalı konuşma görevlerinin, katılımcıların kültürlerarası farkındalıklarını artırmalarına yardımcı olduğu ve katılımcıların farklı kültürlere maruz kalarak İngilizcelerini pratik etme fırsatı sağladığı sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
The need for communication with people from different cultures as a result of globalization has changed the perspective on the English language. Accordingly, teaching and learning English has also taken its share of this situation. Therefore, to be able to effectively engage in communication across diverse cultural contexts, students are required to cultivate their intercultural awareness in addition to English language skills. In connection with this, this study sets out to find out students' levels of intercultural awareness before and after the intervention and to investigate whether there is a significant promotion in the students' intercultural awareness levels after the intervention. Also, the perceptions of the students about the intervention process are aimed to be revealed. To attain these purposes, an 8-week intervention which included online lessons based on interaction-based speaking tasks with a set of activities was designed according to a conceptual framework of intercultural awareness with the help of experts. A case study approach and mixed method explanatory sequential design were followed in this study. The Intercultural Awareness Questionnaire was used to collect data before and after the intervention. As for the qualitative data, focus-group interviews conducted before and after the intervention, and observations made in the first and eighth week of the intervention were carried out. 11 participants who were students at an intermediate level of English at a prep school in a state university in Turkey participated in this study. The quantitative data were compared by using paired samples t-test. The qualitative data obtained from the interviews and observations were thematically analyzed. The findings of the pretest revealed that the participants had already had a certain level of intercultural awareness before the intervention. It was also revealed that the participants' practice-oriented ICA levels were not yet fully developed. The posttest findings indicated that the participants showed a high level of intercultural awareness and developed more complex elements in terms of ICA throughout the intervention. A decrease in the anxiety levels of the participants in time throughout the intervention was also ascertained from the interview results. The paired samples t-test results showed that there was a significant difference between the pretest and posttest results of the dimensions of Intercultural Knowledge, Intercultural Skills, Intercultural Sensitivity, and Intercultural Interaction, whereas no statistically significant difference was found in the dimension of Intercultural Interest. The participants were mostly positive about the intervention. The contributions of the intervention to their personal development and the content being informative and interesting were the positive points stated about the intervention. Extending the duration of the lessons and intensifying the content were the suggestions by the participants regarding the intervention. All in all, it can be concluded that interaction-based speaking tasks with a set of activities were helpful for the participants to enhance their intercultural awareness and provided opportunities to practice their English language with exposure to different cultures.