Konut inşaatı sektöründe iş sağlığı ve güvenliği maliyetleri, işveren ve çalışan teknik personelin iş sağlığı ve güvenliği kültürünün değerlendirilmesi
Occupational health and safety cost in housing construction sector, evaluation of occupational health and safety culture of employer and technical staff
  1. Tez No: 836301
  2. Yazar: SİNAN VURAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kazalar, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Accidents, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
İnşaat sektörü, sürekli değişen dinamik yapısı nedeniyle ek güvenlik önlemlerinin uygulanması ve güvenlik kültürünün geliştirilmesi gereken bir sektördür. Bu sektörde, etkin bir güvenlik kültürünün oluşturulması, çalışanların riskleri doğru bir şekilde değerlendirmelerini ve güvenlik önlemlerine uygun bir şekilde hareket etmelerini sağlayarak iş kazalarını ve meslek hastalıklarını azaltmada kritik bir rol oynamaktadır. Bu sebeple tez çalışmasında bina inşaatı projelerinin maliyet analizlerini gerçekleştirilmiş ve belirtilen projelerde görevli personellerin güvenlik kültürü değerlendirilmiştir. Çalışmada tek grup son test modeli olarak tasarlanmış ve 200 personel ile anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenlerinin güvenlik kültürü faktörleri büyük düzeyde etkilediği bulunmuştur. Ayrıca mesleki kıdem süresi artışı ile güvenlik kültürü arasında pozitif yönde ilişki olduğu belirlenmiştir. Faktörler arası analiz sonuçlarına göre güvenlik kültürünü destekleyen en önemli faktörün eğitim olduğu belirlenmiştir. v Güvenlik kültürünü en iyi seviyeye çıkarmak için güvenlik eğitimleri çeşitli kriterler dikkate alınarak irdelenmelidir.
Özet (Çeviri)
The construction sector, with its dynamic nature, necessitates the practice of additional safety measures and the development of a safety culture. Creating an effective safety culture in this sector plays a critical role in decreasing work accidents and occupational illnesses by enabling employees to accurately assess risks and act in accordance with safety precautions. Therefore, in the thesis study, cost analyses of building construction projects were conducted, and the safety culture of personnel involved in these projects was evaluated. The study was intended as a single-group post-test model, and a questionnaire was included with two hundred personnel. According to the research results, gender and educational level variables were found to have a significant impact on safety culture factors. Additionally, a positive relationship was identified between increasing years of professional experience and safety culture. The results of inter-factor analysis indicated that education was the most crucial factor supporting safety culture.