Dahili birimlere başvuran hastalarda kanser bilgi yükü ile kanser taramalarına yönelik tutumların değerlendirilmesi
Evaluation of cancer information overload and attitudes towards cancer screening in patients admitted to internal units
  1. Tez No: 836303
  2. Yazar: NEBİHA KENAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA AKDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kanser dünyadaki ölüm sebepleri arasında ikinci sırada yer alan ve uygun önlemlerin alınmasıyla önlenebilen bir hastalıktır. Kanserin önlenmesinde ve sağlığın korunmasında, en önemli yöntemlerden birisi kanser taramalarıdır, kanser bilgi yükü ise taramaların önünde önemli engellerden birisidir. Bu araştırmanın amacı; dahili birimlere başvuran hastalarda kanser bilgi yükü ile kanser taramalarına yönelik tutumların değerlendirilmesidir. GEREÇ VE YÖNTEM: Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan araştırma Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi dahili birimlere başvuran 410 hastanın katılımı ile gerçekleşmiştir. Veri toplama aracı olarak; Hasta Bilgi Formu, Kanser Taramalarına Yönelik Tutum Ölçeği ve Kanser Bilgi Yükü Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 26 programı, R programlama dilinin 4.1.3 sürümü ve G*Power 3.1 kullanılarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Hastaların yaş ortalamasının 38.25±12.46 olduğu, %69.8'inin kadın, %68.8'inin evli, %58.5'inin kanser hakkında bilgi sahibi olduğu, %66.1'inin kanser taraması yaptırmadığı saptanmıştır. Katılımcıların kanser bilgi yükü düzeylerinin 17.14±4.91 ortalama ile düşük olduğu, kanser taramalarına yönelik tutum düzeylerinin 100.13±13.58 ortalama ile yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Cancer is a disease that ranks second among the causes of death in the world and can be prevented by taking appropriate measures. Cancer screening is one of the most important methods in preventing cancer and maintaining health; on the other hand, cancer information overload is one of the important obstacles to screening. The aim of this study is to evaluate the cancer information overload and attitudes towards cancer screening in patients admitted to internal units. MATERIAL AND METHOD: The descriptive and cross-sectional researcj was carried out with the participation of 410 patients who applied to the internal units of Bilecik Training and Research Hospital. Patient Information Form, Attitude Scale Towards Cancer Screening, and Cancer Information Overload Scale were used as a data collection tool. The data obtained in the research were evaluated using the IBM SPSS Statistics 26 program, the 4.1.3 version of the R programming language and G*Power 3.1. FINDINGS: It was determined that the age average of the patients was 38.25±12.46, 69.8% were female, 68.8% were married, 58.5% had knowledge about cancer, and 66.1% did not have cancer screening. It was stated that the cancer knowledge level of the participants was low with an average of 17.14±4.91, and the level of attitude towards cancer screening was high with an average of 100.13±13.58.