Sürdürülebilir kalkınmanın finansmanında yeşil tahviller
Green bonds as a financing instrument for sustainable development
  1. Tez No: 958637
  2. Yazar: FİDAN İSMAYİLZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEYDA ERDEN ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Artan çevresel sorunlar, iklim değişikliğinin giderek şiddetlenen etkileri ve doğal kaynakların çok hızlı bir şekilde tükenmesi, sürdürülebilir kalkınma vizyonunu küresel politika gündeminin en üst sırasına taşımıştır. Çevre dostu yatırımları finanse eden yeşil tahviller, son yıllarda önemli bir alternatif finansman kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle sürdürülebilir kalkınmanın tarihsel evrimi ve temel dinamikleri kapsamlı bir biçimde ele alınmış. İkinci bölümde, yeşil ekonomi ve yeşil finansmanın tanımları, önemi, başlıca aktörleri ve bu alanın karşılaştığı yapısal engeller detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Üçüncü bölümde ise yeşil tahvil kavramı, standartları, farklı türleri, avantajları, dezavantajları ve piyasa gelişimi değerlendirilmiştir. Küresel piyasalarda yeşil tahvillerin artan önemi ortaya konulurken, Türkiye'de yeşil tahvil ihracının mevcut durumu ve gelecekteki gelişim potansiyeli tartışılmıştır. Çalışmada, Avrupa Birliği'nin Sınırda Karbon Düzenlemesi (SKD) kapsamında artan düzenleyici baskının, ihracatçı ülkelerde yeşil finansmana duyulan ihtiyacı güçlendireceği vurgulanmaktadır. Ayrıca, yeşil tahvil piyasasının gelişimi için şeffaf raporlama standartlarının oluşturulması, uluslararası sertifikasyon süreçlerine uyum sağlanması ve yatırımcı farkındalığının artırılmasının kritik önem taşıdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Escalating environmental problems, the intensifying impacts of climate change, and the rapid depletion of natural resources have brought the vision of sustainable development to the forefront of the global policy agenda. Green bonds, which finance environmentally friendly, have emerged in recent years as a significant alternative funding instrument. This study first provides a comprehensive examination of the historical evolution and core dynamics of sustainable development, detailing international initiatives ranging from international to international. In the second chapter, the definitions, significance, principal actors, and structural barriers encountered in the field of green economy and green finance are analyzed in depth. The third chapter offers an evaluation of the concept of green bonds, including their standards, types, advantages, disadvantages, and market development. While emphasizing the growing importance of green bonds in global markets, the thesis discusses the current status and potential areas for development in the issuance of green bonds in Türkiye. The study highlights that the increasing regulatory pressure within the framework of the European Union's Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) will further strengthen the need for green finance among exporting countries. Additionally, it concludes that establishing transparent reporting standards, ensuring compliance with international certification processes, and raising investor awareness are of critical importance for the development of the green bond market.