Yeni asetil kolin esteraz inhibitörlerinin sentezi
Synthesis of new acetylcholin esterase inhibitors
  1. Tez No: 836343
  2. Yazar: HANDENUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Modern kimyanın gelişmesi ile birlikte, yeni metotlar kullanılarak, doğaya zarar vermeden sentezlenen bileşiklerin sayısı artmıştır. Yeşil kimya ilkelerini kullanarak sentezlenen çok bileşenli reaksiyonlar, gösterdikleri biyolojik aktivitelerinden dolayı ilgi çekici araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada tek bir kapta tiyobarbitürik asit, glukoz ve çeşitli amino asitler kullanılarak kaynaşmış heteroksiklik pirimidin yapısına sahip üç yeni bileşik sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin asetilkolin esteraz enzim inhibitör aktiviteleri araştırılmıştır. Elde edilen maddelerin saflaştırılması kromatografik yöntemlerle yapılmıştır. Bileşiklerin yapı analizi FT-IR, ¹H-NMR ve ¹³C-NMR ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of modern chemistry, the number of compounds synthesized without harming nature has increased by using new methods. The multicomponent reactions synthesized using the principles of green chemistry have become an interesting subject of research because of their biological activity. In this study, three new compounds with heterocyclic fused pyrimidine structure were synthesized using thiopharbituric acid, glucose and various amino acids in one-pot. Acetylcholinesterase enzyme inhibitory activities of synthesized compounds have been investigated. Synthesized compounds were purified by using chromatographic methods. Structure analysis of the compounds were identified with FT-IR, ¹H-NMR and ¹³C-NMR.