Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesindeki özel eğitim sınıflarının yönetsel sorunları: Kastamonu ili örneği
Administrative soruns of special education classes under the Ministry of National Education (MONE) Basic Education Directorate: Kastamonu province
  1. Tez No: 836355
  2. Yazar: İSMAİL ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL ÇAVDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü bünyesindeki özel eğitim sınıflarının yönetsel sorunlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Kastamonu İlinde bulunan özel eğitim öğretmenleri ve yöneticileri katılım sağlamıştır. Araştırmanın çalışma grubu 25 kişinden oluşmaktadır. Araştırma sürecinde nitel araştırma yaklaşımlarından olan görüşme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşme formu ile katılımcıların misyon/vizyon, personel, öğrenciler, öğretimsel, eğitim hizmetleri, mevzuat, iletişim ve aile katılımına yönelik görüşleri incelenmiştir. Uygulama verilerinin analizinde MAXQDA 2022 Analytics Pro yazılımı kullanılarak içerik analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda her bir görüşme sorusu için kodlar belirlenmiş ve bu kodlar kod bulutu ve grafikler yardımıyla açıklanmıştır. Katılımcılara ait ifadeler beşeri sorunlar, mevzuat sorunları ve fiziki sorunlar olmak üzere üç ana sorun ve bu sorunlara ait çözüm önerileri başlıkları altında değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrudan alıntılarla desteklenerek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the administrative problems of special education classes within the Ministry of National Education, General Directorate of Basic Education. Special education teachers and administrators in Kastamonu province participated in the study. The study group of the research consists of 25 people. The Interview method, one of the qualitative research approaches, was used in the research process. Personal information forms and semi-structured interview forms were used as data collection tools. With the interview form, the participants' views on mission/vision, staff, students, instructional, educational services, legislation, communication and family involvement were analyzed. Content analysis was conducted using MAXQDA 2022 Analytics Pro software to analyze the application data. As a result of the research, codes were determined for each interview question, and these codes were explained with the help of code cloud and graphics. The statements of the participants were evaluated under the headings of three main problems: human problems, legislative problems and physical problems, and the solution suggestions for these problems. The results obtained were supported with direct quotations, and suggestions were made.