Alkol ve madde bağımlılığı riski olan bireylerin başa çıkma tutumlarının incelenmesi
Examination of coping attitudes of individuals at risk of alcohol and substance addiction
  1. Tez No: 836420
  2. Yazar: ALİ BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı alkol ve madde bağımlılığı riski olan bireylerin başa çıkma tutumlarının incelenmesidir. Bu amaçla alkol ve madde bağımlılığı riski ile kullanılan başa çıkma tutumları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bununla birlikte alkol ve madde bağımlılığı riski olan bireylerin başa çıkma tutumlarının sosyodemografik özelliklerinin araştırılmasıdır. Bu araştırmanın modeli ilişkisel tarama (korelasyonel yöntem) modeli olarak seçilmiştir. Araştırmanın evreni 18-50 yaş arası alkol ve madde bağımlılığı riski olan 300 bireydir. Araştırmanın örneklemi ise İstanbul ve İzmir'de yaşayan alkol ve madde bağımlılığı riski olan bireylerdir. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Ölçeği ve Başa Çıkma Stratejisi Ölçeği (BÇSÖ) ölçüm aracı olarak kullanılmıştır. Veri analizine başlamadan önce, toplanan veriler bilgisayar ortamına gönderilmiş ve istatistiksel analizi SPPS 25 programıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri karşılaştırmalı gruplar t-testi ve ANOVA ilişkisel veriler korelasyon analiz ile ölçülmüştür. Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Ölçeği ve alt boyutları ile Başa Çıkma Stratejisi Ölçeği ve Alt Boyutları arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla yapılan Peaarson Korelasyon analizi sonucunda; Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Ölçeği ile Başa Çıkma Stratejisi Ölçeği alt boyutu problem çözme arasında negatif yönde orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Ölçeği ve alt boyutları ile Başa Çıkma Stratejisi Ölçeği ve alt Boyutları puanlarının cinsiyet, gelir, yaş, eğitim, hastalık durumu arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the coping attitudes of individuals with alcohol and substance addiction. In addition, the aim of this study is to examine the significant relationship between coping attitudes of individuals with alcohol and substance addiction and alcohol and substance addiction. In addition, it is to investigate the sociodemographic characteristics of coping attitudes of individuals with alcohol and substance addiction. The model of this research was selected as relational screening (correlational method) model. The population of the research is 300 individuals aged 18-50 with alcohol and substance addiction. The sample of the research is individuals with alcohol and substance addiction living in Istanbul and Izmir. Demographic Information Form, Addiction Profile Index Risk Screening Scale and Coping Strategy Scale (CSS) were used as measurement tools. Before starting the data analysis, the collected data were sent to the computer environment and statistical analysis was performed with SPPS 25 programme. The data of the study were measured by comparative groups t-test and ANOVA correlational data correlation analysis. As a result of the Peaarson Correlation analysis conducted to measure the relationship between the Addiction Profile Index Risk Screening Scale and its sub-dimensions and the Coping Strategy Scale and its sub-dimensions; a negative and statistically significant relationship was found between the Addiction Profile Index Risk Screening Scale and the Coping Strategy Scale sub-dimension problem solving. In addition, significant differences were found between the Addiction Profile Index Risk Screening Scale and its sub-dimensions and Coping Strategy Scale and its sub-dimensions scores and gender, income, age, education and disease status.