Exploring vegan influencer's purchasing behaviors; a qualitative research on Gen Z
Vegan influencer'ın satın alma davranışlarını keşfetmek: Z kuşağı üzerine nitel bir araştırma
  1. Tez No: 836424
  2. Yazar: NAZLICAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AKAGÜN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki yaşam tarzı olarak veganlığı benimseyen Z kuşağının satın alma davranışları incelenmiştir. Vegan yaşam tarzı literatüre bağlı kalınarak alt başlıkları olarak hayvan hakları, etkileticiler ve LOHAS (çevre, sürdürülebilirlik, sağlık) olarak çeşitlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; hayvan haklarının, influencerların ve LOHAS (çevre, sürdürülebilirlik, sağlık)'ın tutum, motivasyon, davranışsal niyet ve satın alma niyeti ile arasındaki ilişkinin incelenmesi oluşturmaktadır. Bu araştırmada, araştırmanın amacına yönelik olarak, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması(vaka çalışması) kullanılmıştır. Araştırma vegan yaşam tarzını benimsemiş olan 18 ve 28 yaş aralığındaki kişileri kapsamaktadır. Türkiye'de yaşayan vegan ve genç tüketiciler örneklem olarak alınmıştır. Online ve yüz yüze yapılan bu çalışmada sosyal medya platformlardaki vegan gruplarından ve vegan derneğinin desteğiyle bu kişilere ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, Z kuşağı, Veganlığı, vegan influencerlar sayesinde öğrenmiştir.Vegan olma inanç ve tutumları,influencerlar sayesinde olumlu yönde gelişmektedir. Vegan olma motivasyonu hayvan hakları ile olumlu yönle bağlantılıdır. Sürdürülebilirliğin, vegan olma motivasyonu ile olumsuz yönde bir ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştır. Veganların, vegan veya cruelty-free ürün almak motivasyonu,sürdürülebilir ürün alma motivasyonunu engellemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the purchasing behaviors of Generation Z, who adopted veganism as a lifestyle in Türkiye, were examined. Vegan lifestyle has been diversified as animal rights, influencers and LOHAS (environment, sustainability, health) as subheadings by adhering to the literature. The aim of this study is to investigate the relationship between animal rights, influencers and LOHAS (environment, sustainability, health) with attitude, motivation, behavioral intention and purchase intention. In this research, case study (case study), one of the qualitative research methods, was used for the purpose of the research. The research covers people between the ages of 18 and 28 who have adopted a vegan lifestyle. Vegan and young consumers living in Türkiye were taken as a sample. In this study, which was conducted online and face-to-face, these people were reached from vegan groups on social media platforms and with the support of the vegan society. According to the results of the research, Generation Z has learned about Veganism thanks to vegan influencers. The relationship between attitude and beliefs to become a vegan and influencers developing in a positive way. The motivation to become vegan is linked to animal rights in a positive way. It has been revealed that sustainability has a negative relationship with the motivation to become vegan. The motivation of vegans to buy vegan or cruelty-free products hinders the motivation to buy sustainable products.