Hemşirelikte kalite iyileştirme tutum ölçeği'nin psikolinguistik ve psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the psycholinguistic and psychometric properties of the quality improvement nursing attitude scale
- Tez No: 836425
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÇİÇEK KORKMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırma ''Hemşirelikte Kalite İyileştirme Tutum Ölçeği''nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğini belirlemek amacıyla metodolojik tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırma Nisan-Kasım 2022 tarihleri arasında, Ordu il merkezi ile iki ilçesinde bulunan üç kamu hastanesi ve bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 519 hemşire ile yapılmıştır. Araştırmanın verileri,“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve ölçeğin Türkçe versiyonu ile toplanmıştır. Ölçeğe önce psikolinguistik sonra psikometrik analizler yapılmıştır. Ölçeğin uzman görüşü sonrası kapsam geçerliği ortalaması 0,87 olarak bulunmuştur. Madde analizi yapılan ölçeğin ilk aşamasında toplam madde-toplam korelasyonu 0,30'dan küçük olan maddeler orijinal ölçek tek boyuttan oluştuğu için çıkarılmamıştır. Faktör analizi sonucuna göre madde çıkarma işlemi hedeflenmiş ve açıklayıcı faktör analizi sonuçlarına göre 27 madde ve dört boyuttan oluşan bir yapı elde edilmiştir. Bu sonuç doğrulayıcı faktör analizi, ölçek madde geçerlik ve yakınsak-ıraksak geçerlik ile desteklenmiştir. Faktörler“Kalite İyileştirme İnancı”,“Kurum ve Güvenlik Kültürü”,“Ekip Çalışması ve İş birliği”ve“Hata Bildirimi”olarak isimlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The research is methodologically designed to determine the Turkish validity and reliability of the“Quality Improvement Attitude Scale in Nursing”. It was conducted between April-November 2022 with 519 nurses in three public hospitals and one training and research hospital in the center of Ordu and its two districts. Data were collected with the“Descriptive Information Form”and the Turkish version of the scale. Psycholinguistic and psychometric analyzes were performed on the scale. The mean content validity in the expert opinion is 0.87. In the first item analysis, items with an item-total correlation of less than 0.30 were not excluded since the original scale consisted of one dimension. Item extraction was aimed with factor analysis. In the explanatory factor analysis, 27 items and a four-dimensional structure were formed. This confirmatory factor analysis was supported by scale item validity and convergent-divergent validity. Factors are named as“Quality Improvement Belief”,“Culture of Institution and Safety”,“Teamwork and Collaboration”,“Error Reporting”.