Assessment of occupational stress for nurses at haematology units
Hematoloji ünitelerinde hemşireler için mesleki stresin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 836489
  2. Yazar: MURTADHA RASOOL NASER NASER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE SERAP TUNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Meslek stresi, işin ihtiyaçları ile çalışanın yetenekleri, kaynakları veya ihtiyaçları eşleşmediğinde ortaya çıkan zararlı fiziksel ve duygusal tepkilerdir. Bu araştırmanın temel amacı, hematoloji birimlerinde görev yapan hemşirelerde mesleki stresin değerlendirilmesi, çalışma ortamına bağlı strese neden olan faktörlerin belirlenmesi ve hemşirelerin demografik ve mesleki özellikleri ile mesleki stres arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. 23 Şubat 2022 - 20 Ocak 2023 tarihleri arasında Irak'ın Bağdat kentindeki Medical City Eğitim Hastanesinde (Hematoloji Üniteleri) bir kesitsel tasarım gerçekleştirildi. Bu çalışmanın sonuçları, hematoloji hemşirelerinin %60'ının bildirdiği daha yüksek mesleki stres düzeyini ortaya çıkardı. işleri stresli olduğunda kızgın hissetmek. Algılanan Stres Ölçeğine göre en stresli alanlar kızgın hissetmek [Ort(SS)= 3.30 (1.05)]; üzgün hissetmek [%57; M(SS)= 3,35 (0,869)]; gergin ve stresli hissetmek [%56; M(SD)= 3.20 (1.119)]; baş edememe [%46; M(SS)= 2,92 (1,252)]; hayatındaki önemli şeyleri kontrol edememek [%58; M(SS)= 3,22 (1,124)]; ve baş etme güçlüğünün hissedilmesi o kadar arttı ki [%44; M(SD)= 2,98 (1,110)]. En zorlu çalışma ortamıyla ilgili stres etkeni (faktörler), beceri gerektiren işler için ödül ve teşvik eksikliğiydi [2.04 (1.10)]. Orta düzeyde stresli çalışma ortamı faktörleri:“Hastayı tedavi ederken hata yapma korkusu”[1.82 (1.150)], ardından“Birim içinde belirli bir hemşire ile çalışmakta zorluk”[1.66 (1.165)] idi. ; [1,80 (0,876)]. Hematoloji birimlerindeki hemşirelerin mesleki stres düzeyleri sosyodemografikleri ile karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p>0,01). Daha yüksek düzeyde mesleki stres, hemşirelerin yaşı, cinsiyeti, medeni durumu, hemşirelik yeterliliği, aylık geliri, hemşirelik ve hematoloji birimlerindeki yılların deneyimi ve Irak'ta hematoloji ile ilgili eğitim oturumları, atölye çalışmaları ve konferanslara katılmasıyla bağlantılıydı. 19-28 yaş arası genç hematoloji hemşireleri, kadın, dul, hemşirelik diploması olan, DI 601.000-900.000 arası, hemşirelik mesleği ve hematoloji birimlerinde 6-10 yıl çalışma tecrübesi olan ve hematoloji eğitimine katılanlar , ülke içindeki çalıştaylar ve konferanslar yüksek düzeyde mesleki strese sahiptir. Bağdat hastanesinin hematoloji birimlerinde çalışan hemşirelerin stresli bir deneyim yaşadıkları görülüyor. Bağdat'taki Iraklı hemşireler arasında mesleki stres düzeyini azaltmak için etkili bir program geliştirerek, etkili başa çıkma stratejileri ve öz bakım yeterliliklerini geliştirmek hemşireler tarafından daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.
Özet (Çeviri)
Occupation stress is the harmful physical and emotional reactions that happen when the needs of the job do not match the abilities, resources, or needs of the worker. The primary purpose of this research is to evaluate of occupational stress, to determine the work environmenta related factors causing stress in nurses in hematology units and to determine the relationship between ocupational stress and demographic and occupational characteristics of nurses. A cross-sectional design was carried out in Medical City Teaching Hospital (Haematology Units) in Baghdad, Iraq, from 23 February 2022 to 20 January 2023. The results of this study revealed a higher level of occupational stress with 60% of haematolgy nurses reporting feeling angry when their job was stressful. Based on Perceived Stress Scale, the most stressful domaines were feeling angry [M(SD)= 3.30 (1.05)]; feeling upset [57%; M(SD)= 3.35 (0.869)]; feeling nervous and stressed [56%; M(SD)= 3.20 (1.119)]; inability to cope [46%; M(SD)= 2.92 (1.252)]; unable to control the important things in their life [58%; M(SD)= 3.22 (1.124)]; and feeling diffuculties dealing were piling up so high [44%; M(SD)= 2.98 (1.110)]. The most stessful work environment-related stressor (factors) was the lack of rewards and encouragment for skillfull work [2.04 (1.10)]. The moderate stressful work environment factors were:“Fear of making a mistake in treating a patient”with mean score of [1.82 (1.150)], follow by“Difficulty in working with a particular nurse within the unit”[1.66 (1.165)]; and“Lack of an opportunity to share experiences and feelings with other personnel in the ward/unit”with a mean of [1.80 (0.876)]. When the level of occupational stress of nurses in haematology units was compared with their sociodemographic, a statistically significant association was found between them (p>0.01). Higher level of occupational stress was linked to nurses age, gender, marital status, nursing qualification, monthly income, years of experiences in nursing and hematology units, and participating in hematology-related training sessions, workshops, and conferences in Iraq. Younger hematology nurses who ages between 19-28 years, female, widows, had diploma in nursing, wadges between DI 601,000-900,000, with 6-10 years of working experiences in nursing profession and hematology units, and those who participating in the hematology training, workshops, and conferences inside the country have a high level of occupational stress. Nurses working in the haematology units Baghdad hospital appears to be a stressful experience. An effective coping strategies and develop self-care competencies need more attention by nurses with developing an effective programme to reduce the level of occupation stress among Iraqi's nurses in Baghdad.